Ria Hooij werd op 28 november 1922 te Haarlem geboren, de jongste uit een traditioneel rooms gezin: vader een midden stander die in het (katholieke) organisatieleven een vooraan staande plaats innam en twee priesterzoons (beiden pater-re- demptorist). De oudste zoon, die als neringdoende in de voetsporen van zijn vader was getreden, speelde in de plaatse lijke en landelijke politiek een belangrijke rol. Kortom, het ge zin Hooij was, ook dank zij de andere leden, van degelijke makelij. In die sfeer groeide Ria Hooij op, aanvankelijk onopvallend, met jarenlang de zorg voor haar moeder in dat hoge, vierkante huis annex wijnzaak op de hoek van de Oude Gracht en de Kleine Houtstraat. Haar naam zal altijd verbonden blijven met de Haarlemse bloemenmeisjes, maar vergeten mag niet wor den, hoe zij door haar familietrouw minstens zozeer van zich deed spreken, Haar betrokkenheid met broer Henk, die in Lima (Pem) zijn pastoraal werk verrichtte, inspireerde haar om bij tijd en wijle samen met haar zusters een missiemarkt op te zetten, waarop allerhande - vaak zelf vervaardigde - spulletjes en artikelen te koop waren. Zo'n markt werd iedere keer weer een sociaal ge beuren in de vriendenkring. De opbrengst was bestemd voor het werk van pater Hooij in de krottenwijken van Lima. Niet tevergeefs werd in de vijftiger jaren een beroep op Ria Hooij gedaan, toen in het Haarlemse concertgebouw een tiendaagse missietentoonstelling werd gehouden, in het kader waarvan ook velerlei andere activiteiten georganiseerd werden. In het voorbereidend en uitvoerend comité fungeerde zij als een der secretaresses. Als zodanig maakte zij zich zeer verdienstelijk. De bloemenmeisjes zijn niettemin haar levenswerk geweest. Toen Ria in 1952 bij Haarlems Bloei binnenstapte, werd zij de rechterhand van directeur Van Gink, de organisator van onder andere de Haarlemse Bloemenfeesten. Tijdens de feestweek figureerde dan een bloemenkoningin. Ria Hooij kreeg met dat soort festiviteiten en andere evenementen intens veel te ma ken. Geen wonder, dat toen Van Ginks opvolger, Wim van Willige, in 1955 de bloemenmeisjes in Haarlem introduceerde, Ria Hooij, naast Van Williges echtgenote, met de begeleiding werd belast. Dit duo heeft de bloemenmeisjes bestaansrecht gegeven. Toen na 1962 de (bege)leiding geheel in handen van Ria Hooij kwam, heeft zij de meisjes die promotionele kleur en fleur gegeven, waardoor zij in heel westelijk Europa, in Ca nada en Amerika graag geziene gasten werden. Iedere reis van de meisjes, naar welk buitenland ook, werd een succes. Haar lem profiteerde er merkbaar van. Ria was secuur in haar selectie, soms te elitair, en haar voor- 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 227