z:rEt";;r; L. r^: r iren wa™- Rijksarchief zen door het hele huis en een brandspuit op /older. Het moet voor de wezen een overgang geweest zijn alsof ze van de stad naar het platteland gingen: het oude huis was ingebouwd tus sen andere huizen, geen tuin, een echt oud huis in een volkrijke buurt. Dan het nieuwe huis, zeer ruim en licht, modem voor die tijd, een grote tuin erom heen met daarin een moestuin, wat speeltoestellen en een tuinhuis. In dit huis werd in 1934 nog op grootse wijze het 300-jarig bestaan gevierd, maar in 1939 werd het gebouw gevorderd en als eerste werd op 15 september de Schoolcompagnie Onbere den Artillerie er gehuisvest. Later volgden nog meer onderde len van het Eerste legerkorps. Op 14 juni 1940 werd het ge bouw weer door de militairen verlaten en kon de schade worden opgemaakt. Daarna werden er vijftig slachtoffers van het bombardement op Haarlem ondergebracht. Begin 1941 werd het gebouw aan de Rijksgebouwendienst verkocht, nadat het ook nog in gebruik is geweest door het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers voor het inzamelen van kleding. Jarenlang was het Arbeidsbureau er gevestigd en thans is het in gebruik als Rijksarchief, dat in de grote tuin een enorm archiefdepot heeft neergezet. De acht wezen verhuisden in 1939 naar het pand Baan 25. Waarschijnlijk is dat voor hen veel gezelliger wonen geweest, veel huiselijker dan het enorme pand aan de Kleine Houtweg. De wezen werden aanvankelijk zeer godsdienstig opgevoed. 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 22