3- Het zogenaamde wapen van Sint Bavo. (foto auteur) 4. Het wapen van mr. Engbrecht Willemsz. Wis. (foto auteur) kerk, bijvoorbeeld op de overhuiving van de koorbanken en op enige pilaarschilderingen voorkomt, kan men zich wel voor stellen, dat het aan hem is toegeschreven, maar het is de vraag, of dit juist is. Een wapen met een leeuw doet eerder denken aan dat van bijvoorbeeld de graven van Holland, die het collatie- of patronaatsrecht over deze kerk bezaten, wat vooral inhield, dat zij de pastoor mochten benoemen. De kleuren van het wapen van de graven van Holland zijn echter anders: een klimmende rode leeuw op een gouden veld. Het enige familiewapen (afb. 4) is dat van mr. Engbrecht Wil lemsz. Wis of Wisse (overleden 1522). Als provisor in tempo- ralibus voor Kennemerland was hij daar de plaatsvervanger van de bisschop van Utrecht en had hij de zorg voor de tijdelij ke, dat wil zeggen de materiële zaken. Er is weinig over hem bekend, behalve dat hij van 1517 tot zijn dood ook vicaris was in de kerk van Beverwijk 4). Bovendien komt hij voor op een afbeelding van zijn ouders met hun kinderen. De wapens van zijn ouders zijn daar ook afgebeeld en dat van zijn vader is identiek met het zijne hier op het koorhek5). De aanwezigheid van dit wapen doet vermoeden, dat hij een rol heeft gespeeld bij de stichting ervan, maar gegevens hierover ontbreken. Hebben de dertien steden waarvan de wapens afgebeeld zijn, iets te maken gehad met het ontstaan van het hek? Op sommi ge ramen in de St. Janskerk van Gouda prijken toch ook de wapens van steden die in de kosten bijgedragen hebben? Was deze vorm van dankbaarheid ca. 1515 al in gebruik? Uit reke ningen blijkt, dat het koorhek tot stand gekomen is op kosten van de kerkfabriek, waarbij wel een beroep gedaan werd op de parochianen6). Dit hoeft andere steun natuurlijk niet uit te slui ten, maar hierover wordt kennelijk niets vermeld. Het kapittel van de Dom in Utrecht kon in het diocees voor diverse doel einden inzamelingen houden, maar de Haarlemse Bavokerk miste een dergelijk recht. Het zou immers nog mim veertig jaar duren voordat er een bisdom Haarlem opgericht werd (1559)- Zoals gebruikelijk was, is er geen enkel verband gelegd tussen de schildhouders en de wapens zelf; dit is men pas later gaan doen. Waartoe de vrijheid van keuze leiden kan, leert ons een aantal satirische wapens met groteske schildhouders en helm bekroningen, grafische voorstellingen uit de tweede helft van de vijftiende eeuw. Zo toont bijvoorbeeld een droge-naald-ets van de Meester van het Amsterdamse Kabinet op het wapen schild een boer die op zijn hoofd staat en zo de 'omgekeerde' wereld ziet, en boven de helm een spinnende vrouw, die haar man als rijdier gebruikt. De arme kerel moet ook nog het spin rokken vasthouden7). 32

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 34