a.h. huussen jr. De toelating van Sefardische joden in Haarlem in 1605 Het jaar 1992 hopen de landen van de Europese Gemeenschap af te sluiten met de openstelling van de zogenaamde binnen grenzen. In dat jaar vindt ook de mondiale herdenking plaats van de grote stap voorwaarts in de Europese expansie die Co lumbus' 'ontdekking' van Amerika in 1492 betekende. Dat zelfde jaar roept echter ook de herinnering op aan de verdrij ving van de joden uit Spanje. Sommige joden bekeerden zich - al dan niet oprecht - tot het katholicisme, andere vestigden zich in Portugal of trokken noordwaarts naar West-Europa. Ook daar was het verblijf van deze 'Sefardische' joden niet onomstreden. Na de 'val' van Antwerpen in 1585 en de daaropvolgende af sluiting van de Schelde door de opstandige noordelijke Neder landers verlieten vele leden der zogenaamde Portugese natie deze havenstad om elders hun heil te zoeken. Maar ook uit Spanje en Portugal sinds 1580 in een personele unie verbon den onder de kroon van Filips 11 - en uit Westeuropese haven steden zoals Emden en Hamburg trokken joodse vluchtelingen naar de jonge Republiek der Verenigde Nederlanden, waar men een gunstig handelsklimaat hoopte aan te treffen. De cal vinistische overheden in de Republiek schenen ook niet zulke scherpslijpers in religieuze zaken, dat de joden direct weer ge loofsvervolging behoefden te vrezen. De praktijk moest het le ren. Toen Middelburg, om godsdienstige redenen, niet zo'n gunsti ge vestigingsplaats bleek, was Amsterdam de meest voor de hand liggende volgende lokatie. In de jaren negentig van de zestiende eeuw vestigden zich daar leden van de Portugese na tie van wie er sommigen het burgerschap verkregen. Huwelij ken werden er geregistreerd. Pas in 1598 vernemen we iets over hun juridische positie als groep, als de vroede vaderen van Amsterdam besluiten dat de Poortugaelsche koopluijden weliswaar het poorterschap kunnen verkrijgen, maar dat hen er vóór de eedsaflegging uitdrukkelijk op gewezen zal moeten worden dat ter stede geen andere godsdienst in het openbaar kan worden toegelaten dan die, waarvan thans de publieke ere- 48

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 50