ter in Amsterdam blijven, beweren ze. Partijen besluiten echter een volgende gespreksronde te arrangeren. Intussen gaat op 19 april de stadspensionaris, mr. Johan de Haen, vergezeld van enige burgemeesters naar Den Haag om het probleem met Johan van Oldenbamevelt te bespreken. De landsadvocaat ziet twee kanten aan de zaak. Het politieke aspect lijkt hem het minst moeilijk. Elke magistraat is gerech tigd de welvaart van zijn stad te bevorderen en als men het onderling eens wordt over de toelating der joden en geen op spraak verwekt, kunnen de Provinciale Staten of de andere ste den daartegen moeilijk bezwaar maken. Weliswaar lijkt het of het verdrag van de Unie van Utrecht spreekt van eenderley exercitie van religie (namelijk de gereformeerde), maar men bedoelde toen natuurlijk het christendom en in 1579 was de kwestie van de joodse religie gewoon nog niet actueel9). Een interessante interpretatie in het licht van de latere strijd tussen Remonstranten en Contra-remonstranten 10). Het kerkelijke aspect, daarentegen, lijkt Oldenbamevelt wat moeilijker, maar de traditionele toelating van de joden in katholieke landen kan als een goed argument gelden. De landsadvocaat adviseert dus om de zaak intern, binnen de stad op te lossen, vooral ook in overleg met plaatselijke predikanten. Op 14 mei doen burgemeesters in de vroedschap verslag van hun bevindingen. De meerderheid steunt, nu reeds, het princi pebesluit om de Portugese joden hun verzoek om een openbare synagoge toe te staan. Burgemeesters worden gemachtigd over de verdere invulling der voorgenomen vestiging te onder handelen. Op 2 juni komen de afgevaardigden Belchior Mendes, Fran cisco Mendes en Michael Castro (Crasto) weer in Haarlem overleggen. Burgemeesters leggen hun enige op schrift gestel de concept-bepalingen ten behoeve van een privilege voor. De Amsterdammers voegen nog punten toe en vragen een kopie om deze aan andere joodse gemeenten - met name in Vene tië-toe te sturen Op 21 juli reist de Haarlemse pensionaris naar Amsterdam voor verder overleg. Mr. De Haen vraagt zijn wederpartij of deze op de hoogte is van verzoeken die enkele kooplieden aan de Haarlemse magistraat hebben gericht om kopie van het con cept-reglement. Zij ontkennen dat en geven als hun mening dat de burgemeesters er verstandig aan hebben gedaan de teksten nog niet openbaar te maken. Zelf hebben zij inmiddels bericht uit Venetië ontvangen dat er gegadigden zijn voor emigratie. En - na dit lokaas - vragen zij nog enkele punten aan de tekst te mogen toevoegen. Op 24 augustus bespreken de burgemeesters, ter dagvaart van 5i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 53