de Staten van Holland in Den Haag, het concept met hun advo caat mr. Johan Vermeeren. Na ontvangst van diens advies wordt de tekst op 25 augustus, of daaromtrent, opnieuw met de Portugees-joodse onderhandelaars besproken. In de vroedschapsvergadering van 10 november 1605 wordt het geamendeerde concept-privilege in deliberatie gebracht en tenslotte goedgekeurd. Een Nederlandse en een Franse versie ervan zijn vastgesteld l2). Dank zij de unieke stand der bronnen in Haarlem zijn we in staat de gespreksronden te volgen. Hoe wel niet is geregistreerd hoe de concept-teksten inhoudelijk werden aangepast, weten we nu in ieder geval dat dit privilege niet aan de joden werd gedicteerd. Het is in gelijkwaardige on derhandelingen overeengekomen, met instemming van de landsadvocaat - en naar we mogen aannemen, zijn ook de pre dikant Johannes Uytenbogaert, adviseur van Van Oldenbarne- velt, en de plaatselijke predikanten akkoord gegaan 13). Hoofdpunten van het privilege zijn de volgende. Joodse fami lies zullen in Haarlem worden toegelaten om er als vrije inwo ners koopmanschap en andere neringen te bedrijven. Voor waarde is onder meer dat de immigranten bewijs van goed gedrag moeten meenemen van de pamassiem van hun ge meente van herkomst. Pas als er in Haarlem minstens vijftig joodse families zullen zijn gevestigd, is het voldoende als nieuwkomers door de pamassiem van de Haarlemse gemeente worden aanbevolen. Alle joodse immigranten zullen door het Haarlemse stadsbestuur in een speciaal register worden aange tekend. De joden zullen worden vrijgesteld van schutters dienst, mits zij daarvoor een financiële vergoeding betalen. Zij zullen vrij zijn een synagoge en een eigen begraafplaats in te richten en sabbath en andere feestdagen te vieren. De christe lijke overheden dienen hiermee rekening te houden, bij voor beeld in geval van rechtdagen waarbij joden betrokken zijn. Zij mogen niet lastig gevallen worden indien zij zich vroeger als christenen zouden hebben voorgedaan. Het is hun toege staan christelijk huispersoneel in dienst te nemen, onder voor waarde dat zij niet zullen pogen deze mensen tot het jodendom over te halen. Zij mogen eigen slagers hebben en ritueel slach ten. Ook staat het hun vrij Hebreeuwse boeken te drukken en in bezit te hebben, mits zij daarin niet de christelijke leer belas teren. Het inrichten van een synagoge zal pas zijn toegestaan nadat minstens vijftig gezinnen zullen zijn geïmmigreerd. In tussen moeten de joden hun godsdienstoefeningen in besloten particuliere huizen houden. De joden mogen in de stad gaan wonen waar het hun goed dunkt; willen zij bij elkaar gaan wo nen dan zal de magistraat hun een stuk grond aanbieden. Voorts zijn de joden verplicht de magistraat te erkennen en de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 54