Bijlagen 55 Bijlage i. Vroedschapsresoluties betreffende de toelating van de Sefardische joden. Gemeentearchief Haarlem, stadsarchief, kast 3/4 nr. 9: Vroed schapsresoluties 1602-1609 Inventaris Enschedé, Tweede afde ling nr .838) Vergadering 16 april 1605 (fol. 134V-137V) [136V] Es noch den Heeren Vroetschappen bij burgemeesters aengedient ende bijde pensionaris Mr. Jehan de Haen naerder ver- haelt tversouck van eenige coopluijden uuijt Portugal, genaempt Joden, tegenwoordich ter Aemstelredamme wonende, die alhier binnen deser stadt wel zouden begeren te commen metterwoon, ende noch tot hen diverse andere familien tegenwoordich in Portu gal, Turkijen ende Italien wonende ende wesende meest all treffelijcke coopluijden brengen ende ontbieden, zoe henlieden met vrije openbaere exercitie van heurluijder religie ende leere inder Synagoge mochten leven als [137r] henluijden in Italien ende Duitslant toegelaten werdt, ende oock eenige van hen tot Alcmaer woonende es geaccordeert. Ende gevraecht zijnde waet gevoelen ende goetduncken der Heeren vroetschappen mochten hebben van dese saecke, daerinne veele te bedencken stondt; alsoe des stadts welvaren deur den handel ende neeringe van coopluijden wel dient gevordert, maer dat in dese gelegentheijt van tijde qualicken ende nijet sonder groote opsprake van Roomschen gesinden ofte Catholijcken den vrije exercitie van der religie den Joden zoude connen geaccordeert werden; es bijde meeste stemmen voor goet inngesien, dat burgemeesteren den coopluijden dit versouck doende hooren ende hen alle vrijheijt inder consciëntie ende tbeleven heurs geloofs presenteren ende accorderen zullen als andere ingesetenen; sonder bij acte of resolu tie te consenteren de openbaere Synagoge voordat naerder up desen zal mogen wesen gelet ende geresolveert bijden voors. Vroet- schappe. Vergadering 14 mei 1605 (fol. I38r-I39v) [i38r] Es bijden Heeren Burgermeesteren deur monde van de pensionaris deser stadt verhaelt ende gerapporteert, hoe dat zijluijden volgende de resolutie der Heeren Vroetschappen geno men den xvien der voorleden maendt Aprilis opt versouck vande coopluijden uijt Portugael doende professie vande Joodsche reli gie, denzelven coopluijden woonende tot Aemstelredamme gehoort ende op hun versouck gepresenteert hadden alle vrijheijt inder consciëntie ende tbeleven heurs geloofs als anderen ingesetenen deser stadt, sonder nochtans acte te connen geven totte openbaere Synagoge; welcke gepresenteerde bijden voorn, coop luijden gehoort zijnde daaerop met bedanckinge van alle goede gunsten verclaert hadden dat zijluijden gelijcke ende meerder vrijheijt alhier nijet versocht tot Aemstelredamme waeren genijetende ende oock tot Rotterdamme gepresenteert werden; dat oock heure natie ende mede Jodegenoten wonende in Italien, Duitslant ende elders aldaer de openbaere exercitie van heurluijder religie ende Synagogen wert geacoordeert, alwaer zijluijden oock

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 57