wel geseten ende gerustelick wonende zijn. Ende overzulcx henluijden ongelegen zoude wesen van zoe verre plaetsen op te breecken ende alhier te commen sonder te [138V] hebben een vaste resolutie ende consent van mijn Heeren alhier totte openbaere dien ste ende exercitie heurder religie inder Synagogen voorn. Ende soe mijn Heeren tot alsulcken consent nijet en souden believen of connen verstaen, dat zijluijden alsdan daermede de saecke omme alhier te commen wonen zouden laten berusten. Op welck antwoordt der voors. coopluijden burgemeesteren voorn, hun bedencken genomen hebbende omme dese saecke aen hun principalen naerder te verhalen ende alsdan eijntelijcke antwoorde te geven opt stuck vande versochte Synagoge voorn. Ende daermede vanden anderen gescheijden wesende den xvin Aprilis lestleden, hadden middeler tijdt burgermeesteren voors. de gelegentheijt van dese saecke gecommuniceert met den Heere Advocaet Mr Jehan van Oldebarnevelt als oock met den dienaer des Woordts Johannes Uuijtenbogaert ende eenige dienaeren alhier omme eenichsins hun advys op desen te hooren. Dewelcke daervan gheen quaet advys gevende, hadden burgermeesteren goet- gevonden de Heeren Vroetschappen te doen versameien ende bij anderen te commen omme naerder op tvoors. versouck te letten ende resolveren wadt antwoorde den voorn, coopluijden (die nijet langer dienen opgehouden) zal werden gegeven. Waerover gediscoureert ende gedelibereert zijnde, eijntelijck voor goet innegesien ende geresolveert es, dat burgermeesteren den coopluijden ende supplianten voorn, tegenwoordich tot Aemstel- redamme woonende aenseggen zullen, zoe zijluijden conform hun request ende aengeven begeren vast te staen dat alhier binnen de stadt een merckelijck getal van treffelijcke huijsgesinnen ende coopluijden heurder natie metterwoon zal commen, dat de stadt henluijden bij acte accorderen ende octroyeren zal de vrije exercitie heurder religie ende openbaere leere inden Synagogen, midts de naeme Christi nijet opentlijck blasphemerende; oock wachtende hen te trouwen met Christenen ende hen als andere goede ingesetenen gedragende; mitsgaders onderhoudende de poincten ende condities diemen met henluijden vorders zal connen bespre ken ende accorderen, daertoe burgermeesteren werden gelast. Ver gadering 10 november 1605 (fol. i6ir-i69v) [ió2v] Es noch bijden Heeren burgermeesteren den Vroetschappe voorgedragen hoe dat zijluijden volgende heur laste hen bij den Vroetschappen gegeven den xmien Maij lestleden tot meermalen met den Portugeesche coopluijden binnen Aemstelredamme wo nende op derzelver versouck den xvien Aprilis lestleden bij request gedaan vanwegen die van de Portugeeschen natie in Italien ende verscheijden plaetsen van Turkijen professie doende vande Joodsche religie, gesproken hadden; ende eijntelijck geaccordeert waeren omme hen binnen deser stadt te laten genijeten de vrijheijden ende gerechticheden zulcx ende op de conditiën die dar- van gemaect ende gescreven zijn. Dan dat burgermeesteren sulcx noch nijet hadden willen aengaen sonder voorgaende visitatie ende consent vanden Heeren Vroetschappen ende daeromme goet- gevonden hadden den Heeren Vroetschappen den voors. articulen van accorde ende consent voor te lesen ende daer op derzelver

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 58