57 advys te hooren, opdat in desen met goeden raet ende wetenschap vande Vroetschappe soude mogen werden gehandelt. Volgende twelck den voors. geconcipieerden articulen van vrijheijt gelesen, geexamineert ende gedelibereert zijnde, es bij gemeen stemmen verstaen ende geresolveert, dat die vande voors. natie denselven poincten ende articulen van stadtswegen zullen werden geaccordeert ende overgelevert. Luijdende als volcht in duijtsche ende franchoijsche tale: [volgt de Nederlandse tekst zoals afgedrukt bij M. Wolff, De ge schiedenis der joden te Haarlem 1600-1815 (Haarlem, 1917), bij lage 1, pp. 57-63 en bij Hugo de Groot, Remonstrantie nopende de ordre dije in de landen van Hollandt ende Westvrieslandt dijent gestelt op de Joden. Naar het manuscript in de Livraria D. Montezinos uitgegeven en ingeleid door J. Meijer (Amsterdam, 1949), pp. 40-431- Bijlage 11. Memoriaal van Michiel van Woerden aangaande de onderhandelingen over de toelating van Sefardische joden. Gemeentearchief Haarlem, stadsarchief kast 13 nr. 398: Registers van memoriën en rapporten door de secretaris Michiel van Woer den aan de Vroedschap gedaan, 1590-1615 Inventaris Enschedé, Tweede afdeling, nrs. 847 en 848.) [1 ir] Op Saterdaege den xven [bedoeld: dinsdag 16] Aprilis 1605 is onder anderen in der Vroetschappe bij den Pensionaris verhaelt, dat eenige coopluijden van de Portugeesche natie, professie doende vande Joetsche religie, omtrent veerthien daegen geleden bij hem waeren geweest ende hem behandicht hadden zeeckere haere requeste, daerbij dat zij waeren versoeckende aende magistraet van Haerlem omme haere religie tot Haerlem vrij te mogen leven, soo haer ofte haere natie bij de magistraet van Alckmaer toegelaten was; ende voorts alle sulcke privilegiën te mogen genieten als haer bij andere Princen ende steden in Italien, Duytslandt ende Turkijen van allen ouden tijden vergunt was geweest ende noch is, ofte an dere zoo sij mette magistraet van Haerlem souden mogen accorderen. Welcke requeste mitsgaders oock de resolutie vande Vroetschappe der stadt Alckmaer gelesen zijnde, is verstaen ende geresolveert dat Burgemeesteren metten zeiven Portugesen naerder zouden spree- cken ende aenbieden: dat, zoo zij hijer ter steede wilden comen wonen, datmen haer soude tracteren als andere goede burgeren ende innegesetenen, ende haer geloof vrij souden laeten in haere huijsen, mits mede contribuerende ende haer subiecterende allen rechten, costumen 11 v] ende keuren deser steede; maer datmen voor alsnoch haer geene vrije openbaere Synagoge ende exercitie van haer religie en conde toelaten. Dyenvolgende soo hebben den Burgermeesteren Jan de Wael, Geltsack ende den out-Burgermeesteren Vander Nijenburch ende Steijn mits d'absentie vande andere twee Burgermeesteren Schoterbusch ende Pieter Claesz, metten Pensionaris op Maendach woensdag] den xviien April metten voors. Portugesen gespro ken ende hen voorgehouden dat Burgermeesteren haer requeste

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 59