hadden gelesen ende opten inhouden vandien gelet; ende hoewel dat sij genegen waeren haer ende heure natie alle faveur te bewijsen voor zo veel doenlicken ende vrij ende ongemolesteert haer religie in stillicheijt binnen haere huijsen te laeten beleven; dat zij noch tans swaricheijt vonden opentlicke te consenteren ende toe te laten de Sinagoge ende exercitie publijck van haere religie; versoe- ckende oversulx dat zij mette voors. presentatie haer vooreerst souden laeten genoegen. Dan, alsoo de voors. Portugesen naerdat zij buijten gestaen waeren, persisteerden bij haer versouck omme te hebben haer Sinagoge! seggende dat haerl. religie nijt en vermocht dat zij haer uuyt- gevende [i2r] voor Joden haer exercitie int heijmelijck souden doen, maer in alle plaetsen van de werelt daer zij hen voor Joden uuijtgeven oick opentlick haer Sinagoge ende opentlicke exercitie van haere religie waeren doende; ende zoo haer sulcx hijer tot Haerlem nyet en soude mogen gewerden, dat zij alsdan geraden vonden tot Amsterdam te blijven, alsoo bij toelatinge sij haer reli gie aldaer vrij waeren levende ende haer vande magistraet alle faveur ende vruntschappe werde bewesen. Ende Burgermeesteren ende out-Burgemeesteren voors. siende dat zij tot anderen nijet en waeren te induceren, hebben goetgevonden haer aen te seggen datmen de saecke soude uuijtstellen tot op Maendaege toecomende, ende dat zij bij haer selven ende de magistraet oock daerentusschen hen opte voors. saecke naerder souden mogen bedencken ende naerder met malcanderen spree- cken. Is oock bij de voors. Heeren goetgevonden dat den Pensionaris san- deren daechs naer den Haege zoude reysen ende het voors. bespreek communiceren metten Burgermeesteren Schoterbusch, Vander Laen, Meynerts ende Berckenrode alsdoen in den Haege wesende; ende voorts communicative daervan mede spreecken ende delibereren metten Advocaet van tLandt Mr. [i2v] Johan van Oldenbarnevelt ende des noot oock met Zijne Excellentie. Dyenvolgende soo is den Pensionaris op Dingsdaege [=donderdag] den xvmen April van Haerlem gereyst; ende naer middaege in den Haege aengecomen zijnde, is terstont gegaen bijden Burgermeester Schoterbusch ende hem behandicht sekere missijve der Stadt Haerlem hem dienende voor credentie. Naer lecture van welcke sijn tsaemen uuijtgegaen omme mette voors. andere Heeren te spre ken ende te delibereren opte voors. saecke. Dan alzoo Vander Laen gegaen was inde vergaderinge vande Heeren Staten Generael ende vandaer nijet soude coemen dan laet in den avont, soo is goet ge vonden de saecke uuijt te stellen tot sanderen daechs vroech de clocke seven uren. Ter welcker uuijre Woonsdach [=vrijdag] den xixen April de voors. Heeren bij den anderen gecomen sijn, ende naerdat bij den Pensionaris hun was verhaelt de gelegentheijt vander saecke ende d'oorsaecke van sijnder compste aldaer als oock goetgevonden de voors. saecke alleen metten Advocaet van tLandt ende nijet met Sijne Excellentie in communicatie te leggen, [i3r] hoewel zij oock tzelve achten van bedencken te sijn, alsoe dat de passie ende de affecten temet domineren ende te vreesen stont dat den Advocaet tselve die van Haerlem soude mogen affraeden omme een ander daermede te beneficieren. Ende zijn oversulx omtrent de clocke halver negen ten huijse vande

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 60