59 Advocaet gegaen ende hebben hem verhaelt het voors. versoeck van de Jootsche natie aen Burgermeesteren ende regeerders van Haerlem gedaen; daerbij voegende dat, alhoewel Burgermeesteren wel achten dat int consenteren van tvoors. versoeck geen swaricheit en was gelegen ende zij sulx wel vermochten te doen tot voordeel van haer Stadt ende innegesetenen vandijen - te meer gemerckt zij tot Amsterdam nu aireede ettelicke jaeren hadden gewoont ende bij toelatinge haere religie beleeft ende die van Alckmaer den Joden zulx aireede hadden geconsenteert ende andere steeden haer tzelve waeren aenbiedende, soo zij van haer hadden verstaen dat zij nochtans goetgevonden hadden voor ende aleer den Joden haer versoeck te consenteren, dese saecke met Zijne Edele te communi ceren omme te verstaen oft naemaels bijde Heeren Staten daerover swaricheijt mochte werden gemaeckt. Waerop den Advocaet voor 13v] antwoort gaff, dat de voors. saecke naer zijn beduncken was van tweederley consideratie: Politijck ende Ecclesiastijck. Soo wat belangende de politijcke meende [hij], dat reeden was dat de magistraten trachten tot bevorderinge ende avanchement van haer aer Stadt ende haerder ingesetenen, ende oversulx bij soo verre de magistraet ende vroetschap daerinne malcander conden verstaen sonder oneenicheijt ofte eenige alteratie inde Stadt te causeren, dat tselve geconsenteert soude mogen werden, sonder - soo hij oock meende - dat de Heeren Staten ofte andere Steeden daerinne met reeden swaricheyt soude connen maecken ofte hen daertegen formaliseren. Hoewel oock de Unie schijnt te willen spreecken van eenderley exercitie van religie in de Vereenichde Landen toe te staen, twe weten de Gereformeerde, alzoo tselve verstaen moet werden van eenderley exercitie van religie het Christen geloof concernerende, alzoo ten tijde vande Unye geen questie van Joden en was ende vande bijeencompste der Joden geen swaricheyt ofte pericule tot nadeel vande gemeene saecke en stont te verwachten, als wel van anderen; in welcker regard sulx bij de Unye is besproo- cken. Dan 14r] aengaende de consideratie Ecclesiastick meende [Oldenbarnevelt] dat dezelve van meerder swaricheijt soude zijn, ende dat de predicanten daer tegen zouden sijn ende hun formalis eren ofte ten minsten eenige; dat de Papisten ende andere Christen zijnde ende zulx nyet toegelaten zijnde, occasie soude geven van opspraecke. Waer op geseyt wierde datmen meende dat aengaende de ecclesiasticke consideratie, - dat daerinne minder swaricheyt was te maecken, gemerct van allen ouden tijden bijden Christelicken Keysers als Constantine, Theodosio, Anthonino ende anderen als oock bij den Pausen den Joden haer Sinagogen ende vrije exercitie van haer religie toegelaten is geweest. Gemerckt oock de ver- maerste Theologanten ende predicanten vande Gereformeerde reli gie oock met goede ende bondige redenen sustineren ende conclu deren datmen den Joden onder den Christenen behoort te tollereren ende haere Sinagoge ende exercitie van religie toe te laeten; gelijckmen oversulx oock syet dat dezelve nyet alleene int Paus dom in Italien ende andere quartieren, maer oock bij de Evangeli sche in Duijtschlant ende bij die vande Gereformeerde religie oock tot Embden toegelaten werden; ende eenige predicanten hier te lande daer op gehoort zijnde daerinne oock geen swaricheijt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 61