maecken. [14V] Ende gemerckt den Pause dezelve tot Roomen in Italien toelaet ende nochtans de Evangelische ende Gereformeerde nyet, maer dezelve met vyer ende swaert is vervolgende, soo is °ock nyet vreempt datmen den Joden hijer zal toelaeten ende de Papisten nyet. Soo dat het besluyt van den Advocaet was voor sijn advys, datmen behoorde te trachten dat door het voors. consent geene on- eechicheyt binnen de Stadt int stuck van de politije ende kerckensaecke soude comen te rijsen, ende soo wanneer nyet te vreesen ofte verwachten stont, [hij] weijnich swaricheijt vont den Joden haer versoeck te accorderen. Dat oock meer te verwachten stont dat eenige vanden haeren tot het Christen gelooff gebracht souden mogen werden dan Christenen tot Joden. Menende oock dat, zoo tselve versouck inde vergaderinge van den Heeren Staten soude comen, - dat daerinne swaericheijt bij sommige gemaeckt soude worden, nyet soo zeer omme de saecke in zijn selven nemaer overmits d'invie [sic] ende jalousie ofte afgunst d'welcke de steden malcander toedragen ende d'een des anders welvaren benijden. Vandaer de Heeren van malcanderen gescheijden zijnde, is den Burgermeester Schoterbusch gegaen opte Reeckeninge van Rijn land ende den Pensionaris [i5r] boven opte sael van tHoff omme metten Advocaet Vermeeren te spreecken belangende de saecke van Geestmerambacht. [lór] Op Saterdage dinsdag] den xmien May is Vroetschappe gehouden ende nae dat bij den Pensionaris verhaelt was alle tgene sedert de leste Vroetschap in de saeck vande voors. Joden was gedaen ende gepasseert, is bij de meeste stemmen [ióv] van de Vroetschap verstaen ende voor goet gevonden, datmen den Joden haer versouck soude accorderen omme haer Sinagoge te mogen hebben ende Jootsche seremonien ende religie te mogen ge- bruijcken; ende dat Burgermeesteren tot dijen fijne met haer souden handelen tot meesten dienste ende vordeel vander Stadt. Opten tweeden Junij eenige vande voors. Portogeesen van Amster dam tot Haerlem gecomen zijnde, te weten Belchior ende Francisco Mendes mitsgaders Michael de Castro, sijn denzelven voorden- middach op Burgermeesteren Camere ter presentie van alle de vijer Burgermeesteren eenige articulen voorgelezen, welcke door laste vanden Heeren Burgermeesteren tevoren waeren geconcipieert ende bij geschrifte gestelt. Ende naerdat dezelve gelesen waeren ende de voors. Portugesen soo hier zoo daer eenige clausulen hadden doen bijvoegen ende heur daer van copie was vergunt omme den inhouden vandien aen die van haere natie tot Venetien ende elders te mogen overscrijven, hebben naer middaege noch eenige poincten in gescrifte gestelt ende geexhibeert omme met [i7r] believen van Burgermeesteren bij de voors. articulen oock gevoecht te werden. Welcke bij Burger meesteren overzien wesende daerinne geen swaricheijt hebben gemaeckt, uuijtgesondert het poinct vande judicature in civile en criminele saecken. Den xxien July den Pensionaris van Stadts wegen tot Amsterdam gereyst zijnde ende oock last hebbende omme de voors. Portugesen aen te spreecken omme te vernemen (:Alzoo diversche coopluijden ende oeck Mr Marten Bitter tot Haerlem versocht hadde voor eenige vande Portugesche natie tot Antwerpen wo-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 62