nende copie van tgene tusschen Burgermeesteren ende de Por- tugesen provisionelicken gehandelt was), oft zij daer kennisse van hadden. Seijden voor antwoort dat zulx uuyt ergelist werde gedaen ende dat Burgermeesteren wel gedaen hadden daervan geen copien te geven. Dat zij oock brieven van haer lantsluijden uuyt Venetien hadden ontfangen; dat zij tegen Paesschen met menichte alhier tot Haerlem metter woone meenden te comen, mits datmen zoude ver gunnen dat noch eenige articulen bijde voorgaende souden werden gevoecht. welcke zij den Pensionaris bij gescrifte medegegeven hebben omme dezelve metten Heeren Burgermeesteren te commu niceren, ende des doenlicken te laten confirmeren. 17V] De voors. articulen zijn door laste van Burgermeesteren bij den Gecommitteerdens der Stadt Haerlem ter dachvaertt vanden Heeren Staten vande xxinie Augusti gecommuniceert metten advocaet Mr. Johan Vermeeren, die daerop heeft geadviseert ende eenige annotatien bij gescrifte opte zelve articulen gestelt. Soo dat dezelve articulen door last van Burgermeesteren dien conform in behoorlicke forme gestelt wesende ende gecommuniceert metten Burgermeesteren Matheus Augustijnsz. Steijn, Pieter Claesz. ende Marten Ruijchaver (overmits Schoterbusch in den Hage was). Ende hoewel [zij] verstonden datmen sonder verder communicatie mette Vroetschap daerop mette Portugesen mochte handelen ende besluyten (als bij de Vroetschap gestelt zijnde in handen vande Burgermeesteren), soo ist nochtans dat alsoo den Burgermeester Steijn daer naer sieck geworden was ende mits d'absentie van Schoterbusch. d'andere twee Burgermeesteren Pieter Claesz. ende Ruychaver goet vonden d'voors. geconcipieerde articulen te com municeren met eenige vande oude Burgermeesteren die alsdoen voor handen waeren in de Stadt, te weeten Vander Nijenburch, Jan de Wael ende Geltsack. omme daernaer daerop in conferentie te mogen treden metten Portugesen. Twelcke gedaen zijnde ende daernaer op de voors. articulen in con ferentie gecomen sijnde metten Portugesen, sijn naer eenige [i8r] cleijne veranderingen daerinne gedaen dezelve articulen gear- resteert opt welbelieven vande Heeren Vroetschappen. Soodat de zelve poincten ende articulen opten [ioden] Novembris 1605 in de Vroetschappe geresumeert ende gelesen zijnde, bijde Vroet- schappe oock eijntelicken zijn goet gevonden ende gearresteert. Waervan de Portugesen gegeven zijn twee acten onder des Stadts zegel ende bijden Secretaris ondertekent, d'eene in Duijtsch ende d'ander in franchois. Ende zijn alsoo van Haerlem wederomme gereyst naar Amsterdam, met toesegginge dat zij verhoopten dat eerlange veele treflicke van haere familien binnen Haerlem metter woon souden comen van Venegien [sic] ende andere quartieren. [19V] Op Saterdaege den elffden 24 augustus 1605?] hebben oick geconsulteert met Mr. Jan Vermeeren opt poinct vande Jooden daerbij zij zijn versoeckende de judicature te mogen hebben in civile ende criminele saecken ende questien ontstaende tuschen twee Joden. Ende [hij] meent, dat tselve nyet sonder swaricheyt zoude zijn te consenteren, alzoo niemant jurisdictie plegen mach als bij den Prince vanden Lande daertoe wesende geauthoriseert, als wesende regalia. Maer soude denzelven mogen toegelaten wer den deselve haer onderlinge questien te mogen assopieren, maer zij onderlinge daermede nyet te vreden zijnde, dat alsdan de kennisse 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 63