RIEMKE BOOT Geen Spaanse tirannen, maar Hollandse heren De wetsverzetting van 1618 te Haarlem In het najaar van 1618 trok de stadhouder van Holland, prins Maurits, met troepen door zijn gewest. In een groot aantal ste den verzette hij de wet: vroedschappen werden ontslagen, nieuwe bestuurders in hun plaats beëdigd. Najaren van toene mende spanningen en verhitte debatten op godsdienstig en an der gebied leek het de prins en zijn medestanders zaak om in te grijpen. De tweedracht op lokaal en gewestelijk niveau diende te worden beëindigd. Zo formuleerde hij het althans tegenover de vroedschappen van de steden waar hij de bestuurders ver ving. De nog altijd kwetsbare positie van de Republiek, met Spaans-Habsburgse troepen aan de grenzen en een aflopend bestand, moet voor hem als militair bevelhebber zwaar gewo gen hebben. Aan de Italiaanse gezant Suriano vertrouwde hij nog een ander motief toe: hij was bang voor een staatsgreep die het land aan het katholieke Spanje zou uitleveren Ook Haarlem kreeg met het optreden van de stadhouder te maken. Voor de wetsverzetting waren de bestuurders van de Spaarnestad tot over hun oren betrokken geraakt in de be- standstwisten. Maurits' optreden maakte daar een grondig ein de aan. Met de bestuurders veranderden ook de standpunten die de stad in de Hollandse Statenvergadering verdedigde, ra dicaal. Haarlem is daarmee een stad, waar de gevolgen van de wetsverzetting nog lang merkbaar waren. De bestandstwisten Op 9 april 1609 sloten vertegenwoordigers van de Republiek en de Zuidelijke Nederlanden een bestand voor de duur van twaalf jaar. Voor de Republiek, vooral Holland, brak daarmee een periode van grote interne conflicten aan. Het ging om be langrijke zaken als godsdienst, staatkundige verhoudingen en een lastig Amsterdam. In 1603 was de Amsterdamse predikant Jacobus Arminius be noemd tot hoogleraar theologie aan de Leidse universiteit. Zijn opvattingen over de menselijke verantwoordelijkheid en de goddelijke almacht maakten de nodige discussies los. In de oren van orthodoxere collega's klonk het namelijk alsof hij ketterse of zelfs rooms-katholieke opvattingen verdedigde. 63

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 65