AMEN EN WAPENEN DER ED ACHT fN DE VROEDSCHAP DKR .STAD ift <w/%/aar er Y'/r/tf cw 'Namen en wapenen der Edd. Achtbaare Heeren Raaden in de vroedschap der stad Haarlem zedert den jaare 1618, in welk jaar de regeering door den heer Stadhouder is verandert'. Deel van de door K. van Ingen gegraveerde wapenkaart, uitgegeven in de 18e eeuw door B. Cleynhens te Haarlem, (gemeentearchief Haarlem topografisch-historische atlas) den van de raadsheer Schoterbosch: Haarlem was nu niet meer vertegenwoordigd in het Hof van Holland. De raadsheren van het Hof luisterden naar de wensen van de Haarlemse gecom mitteerden. Alleen voor Pieter Adriaensz. Verbeek werd een uitzondering gemaakt. Het Hof koos in 1620 deze kandidaat van Fabricius tot schepen in plaats van de door de Haarlemse bestuurders aanbevolen Lucas Sebastiaensz.49). Burgemeester Jan van Napels, een van degenen die door Fa bricius bij Duyck was aanbevolen, bleek alleen te staan tijdens de discussies over de benoeming van een nieuwe Haarlemse schout. De Staten van Holland startten in januari 1620 een groot onderzoek naar schouten, secretarissen en andere 'offi cieren' - overheidsfunctionarissen - op het platteland en in de steden. Er vonden her en der nog altijd remonstrantse bijeen komsten plaats, ook al hadden de Staten van Holland deze al in de zomer van 1619 verboden. Overheidsfunctionarissen ble ken er zelfs niet tegen op te treden of woonden ze als overtuigd remonstrant bij. Veel bestuurders moet dat de nodige angst be zorgd hebben. Zo bleef er 'factie' in de staat bestaan, en wie verzekerde hun dat de afgezette regenten hier niet achter za ten? Het onderzoek naar de 'officieren' werd opgedragen aan een aantal gecommitteerden, onder wie ook de Haarlemse pensio naris Gilles de Glarges. Nadat zij in juli 1620 hun bevindingen in lijvige rapporten gepresenteerd hadden, kon de vergadering het niet eens worden over de stappen die verder genomen 86

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 88