hij raad van hertog Frederik m, die bereid was de remonstran ten octrooi en hulp te verlenen voor de bouw van een eigen stad, Friedrichstadt. Deze 'stad van 25 huizen', waar gods dienstvrijheid heerste voor de verschillende confessies, werd echter niet het economisch succes waar de hertog en pleitbe zorgers als De Flaen op gehoopt hadden. Johan de Haen bleef, net zoals Hugo de Groot, Rombout Ho- gerbeets en de familie van Oldenbarnevelt, nog jaren procede ren over het vonnis van de generaliteitsrechtbank. Veroordeeld tot verbanning en verbeurdverklaring van zijn goederen, vocht hij vooral dit laatste aan. Als poorter van Haarlem kon hij vol gens de privileges van de stad niet meer dan 60 pond verbeu ren, zelfs op een aanklacht van crimen laesae majestatis "O. Tijdens dit getouwtrek bleek nog eens duidelijk wie tot de naaste kring van zijn 'vrienden' behoorden. De oud-burge meesters Van der Laen en Maerten Ruychaver bewezen hem de nodige diensten, evenals de katholieke stadssecretaris Michiel van Woerden61)- De Haen overleed in 1627. De bestuurders van Haarlem waren inmiddels wel in een andere positie beland dan in de jaren X6171618, toen zij met zoveel vuur het woord in de Staten vergadering hadden gevoerd. Van voorstanders van het be stand en volgelingen van Oldenbamevelts politiek, tot woord voerders van een radicale meerderheid in de Staten vergadering, hadden ze zich nu nauw verbonden met de erfenis van de wetsverzetting van 1618. De stad bleef zeker tot 1630, of zelfs nog langer, tegenstander van een vrede of bestand met Spanje, net zo goed als van een versoepeling van de plakkaten tegen de remonstranten. Jonathan i. Israël spreekt van een con traremonstrantse nijverheidsstad, waarvan de bestuurders bang waren voor een herleving van religieuze tweedracht en een achteruitgang van de textielnijverheid62). Ik zou dit zeker met de wetsverzetting van 1618 willen verbinden. Meer dan in een stad als Amsterdam wist de nieuwe Haarlemse vroedschap van 1618 greep op de zaken te houden. Deze 'Hollandse hee- ren', om in de woorden van de auteur van Den Haerlemschen Harminiaen te spreken63), hadden met succes de 'Spaanse ty- rannen' van voor de wetsverzetting naar de achtergrond ge schoven. 91

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 93