Ten geleide Het ziet er naar uit dat er in 1992 en de jaren erna ingrijpende veranderingen zullen gaan plaats vinden in het Frederikspark. Wetende dat drs. J. Bart Uittenhout al vele jaren een studie maakt van de bebouwing rond de Haarlemse parken, hebben wij hem gevraagd voor dit jaarboek de gegevens over het Fre derikspark eens bij elkaar te zetten. Toekomstplannen kunnen immers veel gefundeerder worden gemaakt, wanneer bekend is hoe iets is gegroeid en welke ideeën de oorspronkelijke ont werpers hadden. Wij hopen op deze wijze een bijdrage te leve ren tot een zorgvuldige besluitvorming over het toekomstige uiterlijk van het park. De heer Sliggers ontdekte dat een schilderij, dat naar men tot dusver dacht de buitenplaats Ruimzicht aan de Liede voorstel de, in werkelijkheid een afbeelding was van de dubbelbuiten- plaats Vlietzorg en Zorgvliet aan het Zuider Buiten Spaarne, in de zeventiende eeuw in handen van de doopsgezinde verzwa gerde families Kops en Van Casele. Zoals bekend, zijn de doopsgezinden in Haarlem een belangrijke bevolkingsgroep geweest. Dat het de eerste geloofsgemeenschap was die een eigen weeshuis stichtte, is minder bekend. Hier gaat mevrouw Van den Bosch nader op in. Verder besteedt de heer Verspaandonk aandacht aan het koor hek van de Grote of St. Bavokerk, in het bijzonder ook aan de betekenis van de twee blaffende honden die voor het hek lig gen. Professor Huussen behandelt de onderhandelingen die leidden tot het 'Jodenprivilege' van 1605, waarin de voorwaar den werden geregeld waarop joden zich in Haarlem zouden mogen vestigen. Riemke Boot, winnares van de Haerlem prijs 1989, bewerkte haar scriptie over de politieke verwikkelingen in Haarlem rond 1618 tot een artikel. Dit jaar werd de redactie uitgebreid met de heer Spijkerman, die het redactiesecretariaat waarnam en tevens een enthousiast lid van de Historische Werkgroep is. 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 9