Linksonder: afbouw van de eerste fase van het winkelgebouw van v&d, Gierstraatzijde, 1932. (Bedrijfsarchief Vroom en Dreesmann Nederland BV, Amsterdam) Rechtsonder: afbouw van de tweede fase van het winkelgebouw van v&d, Verwulftzijde, 6 maart 1933. Goed zichtbaar is op welke wijze de rooilijnwijziging heeft plaatsgevonden. (Bedrijfsarchief Vroom en Dreesmann Nederland bv, Amsterdam) gin van 1932 werd met de tweede fase gestart. Na ongeveer een jaar, begin 1933, werd daarvan het hoogste punt bereikt. Tenslotte werd op 15 mei 1934 het totale winkelgebouw in gebruik genomen. Het gehele gebouw werd opgetrokken in betonskeletbouw met een bekleding van baksteen, afgewisseld met zandsteen en mergel. Boven de centrale lichthof was een koepel, samen gesteld uit een ijzeren constructie met glas-in-lood. Zo kon daglicht tot alle verdiepingen, uitgezonderd de kelder, door dringen. De stijl van de architectuur van het gebouw laat zich niet makkelijk omschrijven. Het gebouw is ontstaan in een perio de dat de praktiserende architecten van toen zich bewogen tussen de Amsterdamse School met als tegenhanger de Nieu we Zakelijkheid. Daar tussen bewoog zich een traditionele school, De Delftse School. Het eerste ontwerp van Kuijt is uitgesproken onder te brengen bij de Amsterdamse School. Het alternatieve ontwerp van de Bloemendaalse architecten Mulder en Van Asdonk is te rangschikken onder de Delftse School. Het tweede en uitgevoerde ontwerp van Kuijt heeft kenmer ken van de zakelijke versie van de Amsterdamse School, zo als de indeling van de vensterreeksen en de plastische behan deling van onderdelen van het gevelvlak. Maar het bezit ook 134

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 134