H. spijkerman De stedebouwkundige activiteiten van ir. L.C. Dumont (1865-1935), eerste directeur van Openbare Werken te Haarlem 1902-1930 Carrière tot 1902 152 Er zijn van die personen die bij de huidige generatie Haar lemmers in de vergetelheid dreigen te raken, ondanks hun in zet en de betekenis die zij voor de Spaarnestad hebben gehad. Eén van hen is bouwkundig ingenieur Lucas Christiaan Du mont, zonder wiens werk de ruimtelijke structuur en bouw kundige aanblik van bepaalde delen van Haarlem er geheel anders zouden hebben uitgezien. L.C. Dumont was van 2 sep tember 1902 tot 30 januari 1930 directeur van Openbare Werken. Hij was de eerste directeur van de Haarlemse dienst van Openbare Werken. Zijn naam is verbonden aan de tot standkoming en ontwikkeling van onder andere de Amster damse Buurt, maar ook diverse andersoortige projecten en in cidentele bouwwerken als scholen en dergelijke mogen Dumont tot hun 'geestelijke schepper' rekenen. Tot dusverre was er betrekkelijk weinig bekend over Dumont en evenmin over de geschiedenis van de stedebouw in Haarlem in het be gin van deze eeuw. In dit artikel zullen Dumonts werkzaam heden als architect van bouwwerken zoveel mogelijk achter wege blijven. Dumont werd in 1865 in Utrecht geboren, alwaar hij de vijf jarige opleiding aan de hbs doorliep. Na het behalen van zijn eindexamen koos hij ervoor om eerst enige praktijkervaring op te doen alvorens definitief voor een studie te kiezen. Tij dens deze periode van werkzaamheid in de bouwpraktijk kwam hij al snel tot de ontdekking dat een goede technisch- theoretische kennis onontbeerlijk was om optimaal te kunnen functioneren. Hij besloot daarom in Delft te gaan studeren, al waar hij in 1893 op 28-jarige leeftijd het diploma bouwkun dig ingenieur behaalde. Vervolgens koos hij voor een assis tentschap bij zijn oud-leermeester prof. Eugen Gugel, dat slechts van korte duur zou zijn. Hij kon namelijk in dienst tre den bij een particuliere Waterleiding Maatschappij en zo theorie en praktijk combineren. Voor deze werkgever ont wierp en bouwde hij enige watertorens en had hij als zelfstan dig ingenieur de leiding bij het aanleggen van enkele water leidingen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 152