Aanvang der werkzaamheden Het zojuist opgeleverde Slachthuis aan de Pladellastraat, 1907. (Gemeentearchief Haarlem topografisch- historische atlas) een totaal ander plan in. Hieruit bleek zijn visie en doortas tendheid, want voorbeelden van een dergelijk utiliteitsge bouw waren zeer schaars. Toch werd zijn plan niet verwor pen en het zou later zelfs menigmaal als leidraad voor slachthuizen elders dienen. De bouw van het Openbaar Slachthuis werd voor de aannemingssom van 332.000- aan aannemer A. de Haas Az. uit Heemstede gegund. Op 18 mei 1907 vond de oplevering plaats. Steeds zou Dumont als architect zeer creatief betrokken blij ven bij alle plannen die 'de deur' van Openbare Werken uit gingen. Naast het Slachthuis zouden nog vele andere openba re gebouwen door hem ontworpen worden. Dat gold ook voor de verschillende uitbreidingsplannen die hij in de ko mende decennia zou ontwerpen, plannen die noodzakelijk waren door de aanname van de Woningwet in 1901. Voorts eisten de bestratingen - voor zijn komst waren de trottoirs haast uitzondering - dringend voorziening. De Grote Markt bijvoorbeeld vond hij bij zijn aankomst in Haarlem keurig in gericht als een soort dorpsplein, keurig bestraat met 'kin derhoofdjes'zonder eenige verhooging, dan die daarop 'Louwtje' prijkte, in gezelschap nochtans van een enkele lan tarenpaal 6). In 1904 bepaalde de gemeenteraad dat overal waar de breedte der straten het toeliet trottoirs moesten wor den aangelegd 7). Het aanleggen en verbeteren van bestratin gen zou de nieuwe dienst Openbare Werken de komende de cennia nog veel werk bezorgen. Soms kwamen de initiatieven hiertoe vanuit de burgerij. Zo richtte mej. Van Eskert zich in 1906 tot de gemeenteraad met het verzoek mede namens 33 i,i 155

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 155