daan. Dumont beschikte dientengevolge over de vereiste spe cifieke vakkennis en inzichten en de juiste 'attitude' om de nieuwe ontwikkelingen te kunnen sturen en te coördineren, maar bovenal ook zelf te initiëren25). Zijn bevoegdheden waren neergelegd in een instructie, waar naar hij zich bij zijn werkzaamheden moest richten 2Ó). Maar zijn ideeën en enthousiasme zouden zeker in de beginperiode lang niet altijd gelijk opgaan met die van de vertegenwoordi gers van het gemeentehuis. Zo werd zijn in 1905 ingediende uitbreidingsplan, waarbij de omliggende gemeenten betrok ken waren, met de nodige scepsis bekeken. Blijkbaar was in 'het Haarlemse' de tijd nog niet helemaal rijp voor de ambiti euze plannen van Dumont. Zijn vooruitstrevende blik, door zijn daadkracht direct omgezet in daadwerkelijke plannen, zoals de haven aan het Noorder Buiten Spaame die in het ont- werp-stadsuitbreidingsplan was opgenomen, werd door vele behoudende lieden onder de noemer 'tijdverknoeien' van de hand gewezen. Daardoor moest Dumont in zekere zin ook de weg vrijmaken voor een mentaliteitsverandering bij de plaat selijke bestuurders. Door zijn enorme inzet zou Dumont er in de komende decen nia in slagen een dienst Openbare Werken uit de grond te stampen. De dienst zou in de loop der tijd steeds meer zijn stempel gaan drukken op hetgeen er aan bouwactiviteiten in de stad geschiedde. Dat Dumont hierin slaagde ondanks het feit dat Openbare Werken een betrekkelijk kleine dienst was mag tot één van zijn verdiensten worden gerekend. In 1902 werd hij aangesteld tot 'directeur van openbare wer ken en opende daarmede een nieuwe reeks titularissen. Als rechterhand werd hem een ingenieur toegewezen. Deze kreeg de titel van adjunct-directeur en moest de directeur adviseren Grafiek van het ambtenarenverloop bij Openbare Werken 1901-1927. (Fotoalbum Dumont, afd. bma van Gemeentewerken) 160

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 160