Detail van de Slachthuisbuurt. (Gemeentearchief Haarlem topografisch-historische atlas) Alhoewel naar de rol van de Sociaal Democratische Arbei derspartij (sdapbij de oplossing van de woningnood en krot opruiming in Haarlem nog uitvoerig onderzoek moet worden gedaan, zijn wel enkele voorlopige conclusies te trekken. De sdap werd in Haarlem, vergeleken met andere grote steden in het westen van het land, pas vrij laat een politieke partij van enig gewicht en formaat in de gemeenteraad. Weliswaar had Troelstra, die toen in Haarlem woonde, zich in 1903 verkies baar gesteld, maar hij haalde de limiet om gekozen te worden niet. Het duurde tot 1912 voordat er een sociaal-democraat, A. Nagtzaam, in de Haarlemse gemeenteraad kwam. Nagt- zaam zou zich naast het onderwijs vooral inzetten voor een betere huisvesting van de arbeiders. Hij diende samen met zijn fractiegenoot M.A. Reinalda herhaaldelijk voorstellen in zake het oplossen van het woningvraagstuk in 62). In 1916 diende de afdeling Haarlem van de sdap een verzoekschrift bij de gemeenteraad in om ten spoedigst en te willen overgaan tot het bouwen van goedkope arbeiderswoningen van ge meentewege 63). Een jaar later begonnen de sociaal-democra ten met voorstellen om 200 woningen per jaar te bouwen. En weer twee jaar later, in september 1919, diende Nagtzaam in de gemeenteraad een motie in om 800 arbeiderswoningen te bouwen en tegelijkertijd krottenbuurten te onteigenen 64). In drieërlei opzicht schoot de particuliere voorziening in de bouwsector te kort: wat betreft het aantal, de deugdelijkheid en de huurprijzen. De sdap wenste dan ook op zo kort moge lijk termijn de bouw van woningen van gemeentewege om zo snel mogelijk ruime en goede woningen te verkrijgen. In 1919 werd Nagtzaam een wethoudersportefeuille aangebo- 174

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 174