IR. D. SNIJDERS Monumentenzorg Haarlem Alle foto's, tenzij anders vermeld, sector gemeentewerken, afdeling bma/Jos Fielmich Een monument in slechte staat, Lange Veerstraat nr. 22,1984. Kerntaak van de Monumentenzorg Haarlem is de zorg voor monumenten: panden en stadsgezichten. Het jaar 1992 ken merkt zich echter in belangrijke mate door zorgen over de monumentenzorg. Hoewel 'alles met alles samenhangt noem ik een tweetal voorbeelden. Ten eerste voerde de minister voor Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur - weer - bezuinigingen door: een beperking van de subsidiemiddelen voor restauraties - intrekking van de bijdrage aan het Fonds Stadsvernieuwing. Het jaarlijkse (meerjaren-)programma restauraties van de ge meente gaf al een grote spanning aan tussen behoefte en mo gelijkheid, door de nieuwe bezuiniging werd een punt bereikt dat heroriëntatie op de kaders van subsidieverstrekking nood zakelijk werd. Een eerste aanzet is gegeven, de consequenties zijn echter zo pijnlijk dat keuzen nog niet gemaakt kunnen worden. De gevolgen voor de (toekomstige) toestand van monumenten zijn uiteraard in het geheel niet te overzien. 'De markt' zou meer kosten moeten overnemen maar de algeme ne economische situatie maakt een soepele overname niet waarschijnlijk. Ten tweede bleef de Haarlemse monumentenzorg personele zorgen houden. Deze zorgen betreffen zowel de capaciteit om vergunnings- en subsidieaanvragen te behandelen en de uit voering van restauraties te begeleiden, een gedecentraliseerde rijkstaak, als de capaciteit om onderzoek te verrichten naar de monumentale waarden van panden, andere bouwwerken en gezichten. Onderzoek is zowel gericht op beoordeling voor al dan niet gewenste bescherming als ten behoeve van beoorde ling op aanvaardbaarheid van concrete restauratie- en ver bouwvoornemens. Uiteraard is 1992 niet uitsluitend als 'rampjaar' te beschou wen, waarvan een drietal voorbeelden. Zeer positief is de voortgang ten aanzien van de jonge monu menten (1850-1940). Het Monumenten Inventarisatie Project (mip), waarbij de provincie in overleg met de Rijksdienst Mo numentenzorg een ruime inventarisatie van mogelijke toe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 189