oorspronkelijke activiteiten van het Schonenvaardersgilde in de vijftiende en zestiende eeuw heeft het nog maar weinig te maken. Nergens blijkt dat toen of later vanuit Haarlem actief is deelgenomen aan het vangen van haring, niet bij Schonen en ook niet in de Noordzee. Het belang van de Schonenvaart school in de handel in en het transport van de Schonenharing, naar alle waarschijnlijkheid gecombineerd met de aanvoer en verkoop van zout, vaten en schepen. De intrigerende vraag blijft hoe het model er dan wél uitgezien zou moeten hebben opdat het de schepen weergaf waarmee de Haarlemmers in de vijftiende eeuw naar Schonen en Lübeck voeren. De veronderstelling lijkt mij niet te gewaagd, dat het klinker- gebouwde schepen waren met één mast, die gelijkenis ver toonden met de in 1962 bij Bremen opgegraven kogge; waar schijnlijk wat kleiner en met een bemanning van ca. 15 man. Ook een model hiervan zou een sieraad zijn voor Haarlems maritiem verleden! Literatuur J. van Beylen. Schepen van de Nederlanden. Amsterdam, 1970. N.H. van den Bosch-Nord Thomsom. 'Het Haarlems Scho nenvaardersgilde; Vanhandelsgilde tot gezelligheidsgilde'. In: 'Haerlem'-Jaarboek 1967, pp. 37-57- Paul-Erik Hansen. 'Skaanemarkedet'. In: Aarbog 1945 van Handels-og Spfartsmuseet paa Kronborg. Werner Jaeger. Das Peller-Modell von 1603. Bielefeld, Ber lijn, 1973. J.M.G. van der Poel. Scheepsmodellen in Nederlandse kerken. 's-Gravenhage, 1987. J.J.Temminck. Haarlem vroeger en nu, Bussum, 1971. 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 19