E beyde van dato den 4 en 21 december anno passado, dit verweckte mij stoffe om u E en huysvrouw met u overwinst geluck te wenschen, sal u E daarop distincktelijck antwoor den. vale. 1. In het 6e Boek van Vergilius' Aeneïs leidt de Sibylla van Cu- mae de held Aeneas de onderwereld binnen, nadat hij haar had verzocht om zijn gestorven vader van aangezicht tot aan gezicht te mogen aanschouwen. Onder haar begeleiding zal Aeneas de schim van zijn vader ontmoeten. 2. Op grond van deze summiere gegevens is niet meer na te gaan waar het geboortehuis van de dichter precies stond. 3. Bedoeld is de noordelijke grens van Haarlem, dus langs het stukje stadsmuur tussen Kruispoort en de Pincktoren. 4. In deze stadspoort werd, als er jaarmarkt in Haarlem was, een kruis opgericht ten teken dat de ballingen dan vrij Haarlem binnen mochten komen. Vandaar de naam Kruispoort (Kurtz 1965, p. 112). De poort werd rond 1680 afgebroken in ver band met de Nieuwe Uitleg van Haarlem. Dat in de zeven tiende eeuw de naam 'Kruispoort' door Sparrepoort was vervangen, is een nieuw gegeven. In elk geval hebben we deze benaming elders niet aangetroffen. 5. 't Zieken is de oude benaming voor Kennemerstraat (het ver lengde van de Kruisweg in noordelijke richting) en is zo ge noemd naar het Leprooshuis (gesticht in 1393). Dit laatste lag aan de tegenwoordige Schotersingel nr. 2: hierin is nu het Cri siscentrum Haarlem gevestigd. Ampzing (1974, P- 409) spreekt van S. Jakobs Kapelle ofte Leprosen-Huys te Sieken buyten Haerlem. 6. In het oude Leprooshuis werd in de zestiende eeuw ook het Dolhuis gevestigd. Vanaf 1653 was tevens het Pesthuis daar ondergebracht. Daartoe werd het Pesthuis, dat in het voorma lige Maria Magdalenaklooster was gevestigd, overgebracht naar het Leprooshuis (Kurtz 1949, p. 60-61 7. Aan het Spaarne ten noorden van het z.g. Vrouwenhek stond een aantal windmolens (op de kaart van Wils/Blaeu uit 1646 zien we aan de westzijde van het Spaarne vijf molens en aan de overkant nog eens vijl). Dit deel van de Spaame-oever kwam in de jaren tachtig door de Nieuwe Uitleg binnen de stadswallen te liggen. Vóór die tijd laggen hier kennelijk tuin tjes met hutten van plancken 't saamgeflanst. 8. zanggodes: muze. 9. de Harszenschilderijen: de fantasieën. 10. dit heen: daarheen. 11. Deze toren, in 1868 afgebroken, stond op de hoek van de te genwoordige Papentorenvest en Oostvest en maakte deel uit van de oude stadsmuur. 12. een schip Zoo genaamt (aantekening in het handschrift). 13. De Spaarnwouder poort, thans ook Amsterdamse Poort ge- 31

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 31