Belegering ende Ontset der Stad Leyden verscheen voor het eerst in druk in 1645. 68. Prins Willem van Oranje treedt op in de voorlaatste scène van het stuk met een hooggestemde lofrede op de Leidenaren (Met dank aan mevrouw dr. M. Meijer Drees die zich baseer de op een exemplaar van de druk uit 1646). 69. In het stuk van Bontius geeft de Spaanse Maestro del Campo Baldeus (Francisco de Valdez) in de negende scène uiting aan zijn razernij over het koppige verzet der Leidenaren. 70. De onderbevelhebbers Alonso en Sichem krijgen in de 15e uitkomst van Baldeus, die bewerkt is door zijn geliefde Ame lia Magdalena Moons), het bevel om de geplande bestor ming af te blazen. 71. Mercurius met al sijn seve zinnen: de knecht (bode) van de Kamer roept uit alle macht. 72. 's Avonds tussen 9 en 9.30 u luidden er klokjes, de z.g. Da- miaatjes, in de toren van de Grote of St.-Bavokerk om aan te geven dat de stadspoorten gingen sluiten. 73. een vaan: oude inhoudsmaat voor bier of wijn, zoveel als twee kannen of acht pinten. 74. een zeldzaam voorbeeld van dit onder rederijkers gebruikelij ke afscheidsritueel volgt; de tekst van het rondeel in de linker kolom wordt door LvE uitgesproken, in de rechterkolom het antwoordrondeel 75. de zonnegod, hier overdrachtelijk voor: de zon. 76. een zeenimf, hier overdrachtelijk voor: de zee. Bedoeld wordt dat de zon in het westen is ondergegaan. 77. 'liefd boven al' is het devies van De Wijngaardranken. 78. Laurens van Elstland had een broer, Joost geheten. Deze Joost was de vader van neef Jan. 79. De Oude Ossenmarkt werd later (Nieuwe) Botermarkt ge noemd en heet thans nog steeds Botermarkt. Later in de ze ventiende eeuw zou de Ossenmarkt aan het Spaame worden gehouden (deel Koudenhoom en deel Turfmarkt). 80. De Grote Markt. 81. De Grote Houtstraat. 82. Aan het begin van de Grote Houtstraat, hoek Grote Markt, was de drukkerij van de 'stads-courantier' Abraham Caste- leyn, uitgever van de Oprechte Haarlemsche Courant. Ze was in 1656 begonnen onder de naam Weeckelycke Courante van Europa. 83. De winkel van Casteleyn heette In den Blije Druck. 84. De Peuzelaarsteeg. Zeer oude benaming van een zijstraatje van de Grote Houtstraat, even ten noorden van de Oude Gracht. In 1675 verkopen Joost, de broer van Laurens, en zijn zuster Catalina een huis aan de Peuzelaarsteeg aan Jan Arentsz. Flyte (gah, rechterlijk archief, inv. 76-84 (transport- register), fol. 42). Dit was het ouderlijk huis van de Van Elst- lands. In de Peuzelaarsteeg heeft LvE dan een groot deel van zijn jeugd doorgebracht. 35

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 35