36 85. quastemaker: borstelmaker. De vader van LvE had dit beroep, evenals de dochters van Laurens' broer Joost over wie in een notariële akte uit 1703 wordt vermeld dat ze samen een bor stelwinkel dreven (gah, oudnotarieel archief, inv. 682, fol. 45)- 86. Deze buurman en jeugdvriend (beiden reeds overleden zoals uit de volgende verzen blijkt) heb ik niet kunnen thuisbren gen. 87. Op de plaats van het ouderlijk huis in de Peuzelaarsteeg kwam in 1683 het vermaanhuis van de Vereenigde Vlaamse en Waterlandse gemeente. 88. Ook in het epos van Vergilius ontvliedt de schim van Anchi- ses tot driemaal toe zijn zoon Aeneas. 89. Kennelijk is Laurens, zoals zo velen in die tijd, niet helemaal vrijwillig naar Batavia gegaan, maar omdat hij iets had mis peuterd. Een faillissement, financiële malversaties? We be schikken niet over gegevens in die richting. In elk geval smeekt hij nu de geest van zijn vader om vergiffenis. 90. Haarlem kende in de zeventiende eeuw twee Paardestegen: de huidige Paarlaarsteeg en het steegje tussen Grote Houtstraat en Gierstraat, vlak ten zuiden van het Verwulft. Dit laatste steegje zal hier bedoeld zijn. Het verdween in 1932 bij de bouw van het grootwarenhuis van Vroom Dreesmann. 91. Bedoeld zal zijn het achtste huis in zuidelijke richting aan de rechterzijde van de Grote Houtstraat, komende van het Ver wulft of van de hoek Grote Houtstraat/Paardesteeg. Was hier soms een herberg? 92. Muze van het epos, die om steun wordt aangeroepen. 93. De Grote Houtpoort, aan het einde van de Grote Houtstraat. 94. De Nieuwe of St.-Jorisdoelen aan de Grote Houtstraat. Sedert de achttiende eeuw het Proveniershuis. 95. laat de Doelen onvertuyt: loop de Doelen voorbij zonder er binnen te gaan. 96. De straat langs de stadsmuur. 97. Deze gracht mondde uit in de stadsvest en ontleende haar naam aan de ramen van de wevers. Sinds de Raamgracht in 1861 werd gedempt, heet zij Gedempte Raamgracht. 98. 'w' is de naam van een brouwerij, tevens herberg, aan de Raamgracht. In 1658 wordt aan de Raamgracht gesitueerd: de herberg genoemd de W, gelegen tusschen de Raem- en Zijl poort, hebbende een schoon uytsigt over de weyden van de Nieuwe treckvaert (Van Damme 1909, p. 33; de brouwerij wordt o.a. vermeld in gah, rechterlijk archief, inv. 76-75, fol. 97, transportakte van 11-6-1664). 99. Op grond van: men moet de brug [namelijk van de Raam gracht] niet overgaanvalt af te leiden dat het huis van neef Jan van Elsland aan de oostkant van de Raamgracht moet hebben gelegen. 100. Ten teken dat in dit huis kort geleden een vrouw bevallen is en nog rust moet houden in het kraambed werd de ring van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 36