w.e. meiboom Samen tegen wil en dank De totstandkoming van de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude 1812-1863 Inleiding Shakespeare schreef in de zestiende eeuw het toneelstuk Ro meo and Juliet. De beroemdste claus uit dit stuk is: What's in a name? That which we call a rose, By any other name would smell as sweet (Wat zegt een naam? Dat wat wij een roos noemen, zou met elke andere naam even heerlijk ruiken). Namen blijken door de eeuwen heen echter wel degelijk van belang te zijn. Niet alleen aan persoonsnamen zijn mensen zeer gehecht maar ook aan de naam van de gemeente waarin ze wonen. Het samenvoegen van gemeenten blijkt altijd een emotionele aangelegenheid te zijn. Inwoners vrezen het ver lies van hun eigenheid, vaak gesymboliseerd door de naam van de gemeente. Dit heeft tot gevolg dat, lang nadat ge meenten zijn samengevoegd, mensen nog steeds de oude ge meente-namen gebruiken. Voorbeelden hiervan rond Haar lem zijn er legio. Een inwoner van westelijk (oud) Spaamdam voelt zich Spaarndammer en zeker geen Haar lemmer. Ook alle oude kernen die nu de gemeente Bloemen- daal uitmaken zijn nog steeds bekend en inwoners van deze kernen gebruiken deze namen nog steeds. Zelfs in het tele foonboek zijn de oude namen nog opgenomen. De gemeente Bloemendaal bijvoorbeeld bestaat uit de oude kernen Bloe- mendaal, Overveen en Vogelenzang. Naast Bloemendaal ko men ook de namen Overveen en Vogelenzang als woonplaat sen in het huidige telefoonboek voor. De directie der ptt houdt zich, hoogst waarschijnlijk uit praktische overwegin gen, niet aan de officiële gemeentegrenzen maar gebruikt de vaak allang verouderde woonplaatsaanduidingen. Dit geldt ook voor het opnemen in de telefoonboeken van inwoners van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Als men een inwoner uit de gemeente Haarlemmerliede en Spaam woude in het telefoonboek zoekt en men niet weet waar hij woont, moet gekeken worden onder drie woonplaatsaandui dingen: Spaarndam, Halfweg en Haarlemmerliede. Haarlem merliede en Halfweg zijn duidelijk, maar waar zijn de inwo ners van Spaamwoude dan gebleven? De inwoners van het oude Spaamwoude - de kern bij de Stompe Toren en dat wat 5i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 51