Kaart vervaardigd in opdracht van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in 1856 om de ligging van de diverse gemeenten, die later de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zullen vormen, duidelijk te maken. (Afkomstig uit: Algemeen Rijksarchief, Tweede Afdeling, Archief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, afdeling Binnenlands Bestuur, bijlage bij de brief van G.S. van 17 april 1856) De heerlijkheden waren door overerving of door koop in han den van de ambachtsheer/vrouw gekomen. Ook steden kon den ambachtsheer zijn, als ze de heerlijke rechten over een dorp gekocht hadden. Naast het feit dat de ambachtsheer/ vrouw inkomsten uit het dorp konden hebben, hadden ze vaak de bevoegdheid om het bestuur van het dorp - schout en schepenen en de dominee te benoemen. Tussen 1795 en 1813, in de 'Bataafs-Franse tijd', veranderde er op bestuurlijk gebied heel veel in Nederland. De macht van de provincies verdween. Nederland wordt in plaats van een 'statenbond' een eenheidsstaat. Ook de macht van steden als Haarlem, Dordrecht en Amsterdam, die vóór 1795 groten deels de landelijke politiek bepaalden, werd drastisch vermin derd. In 1810 verloor Nederland zijn laatste restje zelfstandig heid en werd ingelijfd bij het Franse Rijk. De provincies werden toen Franse departementen, bestuurd vanuit Parijs. Volgens Frans systeem werden vervolgens in Noord-Neder land een groot aantal oude ambachten samengevoegd tot 'ge meenten'. De bedoeling van deze samenvoeging was om Ne derland op te delen in gemeenten met ongeveer een gelijk grondoppervlak. Dit resulteerde in een verdeling in 1118 communes of gemeenten. Ook werd het oude onderscheid tussen stad en platteland vervallen verklaard Ambachtshe ren/vrouwen verloren hiermee, zo dit niet al eerder het geval was, al hun bevoegdheden over de dorpen waar zij heer/ vrouw over waren. In deze samenvoegingsronde werd ook, per 1 januari 1812, de nieuwe gemeente Spaarnwoude gefor meerd uit de oude ambachten Haarlemmerliede en Noord- Schalkwijk; Spaarnwoude; Hofambacht; Houtrijk en Polanen (Halfweg); Zuid-Schalkwijk, Vijfhuizen en Nieuwerkerk aan de Drecht1). Nadat in 1813 de Fransen verjaagd waren en Koning Willem 1 aan de macht was gekomen werd een groot aantal besluiten uit de 'Frans-Bataafse' tijd weer terugge draaid. Dit gold ook voor het besluit om 1118 gemeenten in te stellen. Met besluiten uit 1815 en 1816 werden nagenoeg alle samenvoegingen uit de Franse tijd weer ongedaan ge maakt 3). Het ongedaan maken van de samenvoegingen uit 1812 gebeurde grotendeels om de voormalige eigenaren van de verschillende ambachten tevreden te stellen. De ambachts heren van delen van de samengevoegde gemeente Spaarn woude waren Haarlem, Amsterdam en de heer van Nieuwer kerk. Haarlem was tot 1795 heer van de ambachten Haarlemmerliede, Noord-Schalkwijk en Hofambacht. Am sterdam was tot 1795 heer van Halfweg en de heren en vrou wen van Heemstede waren tot 1795 ambachtsheer/vrouwe van Nieuwerkerk aan de Drecht, Vijfhuizen en Zuid- 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 53