h.j.a. duparc De Eerste Nederlandsche Electrische Tram-maatschappij De vroege geschiedenis van de smalsporige tramlijnen in en om Haarlem Rond de eeuwwisseling beschikte Nederland over een uitge breid net van spoorwegen en een aanvullend systeem van tramwegen en omnibusdiensten. De spoorwegen werden geëxploiteerd met behulp van stoomtractie; dat was ook het geval met het merendeel van de intercommunale tramwegen. Verder kende men op de tramwegen paardetractie, dat gold evenzeer voor een aantal intercommunale lijnen als voor de netten, die in een aantal plaatsen waren ontstaan. Ook de om nibussen werden met paardetractie gereden. Haarlem had al sinds 1878 zo'n aanvullende tramdienst die liep van het Sta tion via een centrale route langs de Kruisstraat, Grote Markt, Grote Houtstraat en (Hout)Plein naar de Dreef waar het eind punt juist bij de gemeentegrens was gelegen. De lijn zou het bijna 35 jaar uithouden totdat ze onder de vlag van de nzh als elektrische tramlijn een nieuw leven tegemoet ging. Aan elektrificatie was men in Haarlem al eerder gaan denken, niet zo zeer voor genoemde paardetramlijn als wel voor een ge heel nieuw gedurfd plan, dat tegen het eind van de vorige eeuw opkwam. Nu had Nederland in die dagen daar al iets van beleefd. In Zandvoort was in 1882 een korte lokale tramlijn met elektri sche trams geëxploiteerd, maar het aantal (kinder)ziekten was zo groot dat men binnen enkele maanden besloot over te gaan op dierlijke tractie. Bij die Zandvoortse tram geschiedde de aan- en afvoer van de stroom via de rails, zodat het overste ken van de trambaan een levensgevaarlijke zaak was. Het ons thans meer vertrouwde beeld van een elektrische tram met bovenleiding kende men in ons land nog maar nauwelijks. Sinds 1895 kwam de lijn van Aken naar Vaals een paar hon derd meter over de rijksgrens en verder was er hier en daar voor industrieel gebruik al een enkel ondernemend bedrijf, dat elektrische tractie voor goederendiensten gebruikte. Men kan wel zeggen, dat er voor personenvervoer nog geen Ne derlandse onderneming bestond, die met elektrische tractie met bovenleiding werkte. Zo beschouwd droeg de latere enet terecht het woord 'eerste' in haar naam. Al moet ge- 92

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 92