DRS. J. BART UITTENHOUT Honderd jaar geleden gebouwd in Haarlem 1894 Enige tijd geleden is het idee ontstaan om aandacht te schen ken aan gebouwen in Haarlem, die honderd jaar geleden ge bouwd zijn. Hopelijk is dit artikel is een eerste in een lange reeks. Het is de bedoeling elk jaar stil te staan bij wat er hon derd jaar geleden in de stad gebeurde op het gebied van ar chitectuur en stedebouwkundige ontwikkelingen, begin nende vanaf 1894. Het is uiteraard ondoenlijk alle bouw activiteiten afzonderlijk te behandelen. Dat zou het hele jaarboek vullen. Aan een droge opsomming van uitsluitend feiten zou bijna niemand plezier beleven. Daarom is geko zen voor een tussenweg en wordt een aantal smaakmakende bouwprojecten van honderd jaar geleden voor het voetlicht gehaald. De aangehaalde honderdjarige gebouwen bestaan in de regel nog. Sommige hebben de tijd niet doorstaan, maar worden echter opgevoerd als voorbeeld van bouwwer ken, die nu alle aandacht waard geweest zouden zijn. In 1894 werden in totaal ruim 180 bouwaanvragen verwerkt die het bouwen van enige omvang tot gevolg hadden. Het betrof allerlei activiteiten waarbij het accent lag op het bou wen van individuele woonhuizen binnen en buiten het cen trum en woonhuiscomplexen in de uitbreidingsgebieden. Ruim 43 aanvragen hielden de bouw van woon-winkel- huizen in, die voornamelijk in de binnenstad gebouwd wer den, in straten zoals de Anegang, Grote Houtstraat en Gier straat. Deze straten ontwikkelden zich geleidelijk tot drukke winkelstraten. Opvallend zijn de bouwactiviteiten in de Du- venvoordestraat en Pieter Kiesstraat. Deze straten, in één der vroegste uitbreidingsgebieden buiten de oude binnen stad, raakten rond de jaren tachtig en negentig gaandeweg met overwegend woningen bebouwd. De behoefte aan een rechtstreekse verbinding met de binnenstad leidde zelfs tot de aanleg van een nieuwe brug over de Kinderhuissingel. Met de posterijen in Haarlem ging het zo goed dat een nieuw postkantoor noodzakelijk werd geacht. Daarbij kreeg Haar lem met een rijksbouwmeester te maken. De toenemende gezondheidszorg maakte de bouw van een nieuwe stads- 110

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 110