Voor de bestaande panden werd op 30 mei en sloopvergun ning aangevraagd en verkregen. Aanvraagster Leuven bezat ook het winkelpand Grote Markt 15 (de latere Brinkmann- bioscoop) dat in Haarlem bekend stond als het 'magazijn van spiegels en encadrementen' van de firma A.W. Leuven en zoon, waar de om de hoek vervaardigde spiegels en lijs ten te koop werden aangeboden. Aan de kant van de Smedestraat werd het bedrijf in 1894 uitgebreid. Op de be gane grond was de werkplaats die veel ruime van het grond oppervlak in gebruik nam. Via inrijdeuren aan de straatkant was deze bereikbaar. Links van de werkplaats waren een bergplaats en een magazijn. Via de deuren links en rechts waren de twee bovengelegen woningen bereikbaar. Deze waren verschillend van omvang en indeling, hetgeen ook in de architectuur van de buitengevel zichtbaar is. De architec ten Van der Steur leefden zich op de hun gebruikelijke wijze uit door de rijke toepassing van beeldhouwwerk en fraai metselwerk. Van de voormalige Spiegel- en Lijstenfabriek resteert alleen nog maar de voorgevel. Deze werd gespaard bij de bouw van het erachtergelegen Brinkmann-complex om zo een meer geleidelijke overgang te krijgen vanaf de Hoofdwacht naar de nieuwbouw verderop in de Smedestraat. Namens mej. S.G. Terpoorten vroeg architect W.F. Doeglas op 1 december vergunning aan voor de bouw van een winkelhuis naast de Hoofdwacht in de Smedestraat.50 Op de beganegrond was de winkelruimte met daarachter een dag verblijf. De bovenwoning kon bereikt worden via een trap die alleen via de winkelruimte en achterkamer bereikbaar was. Van dit pand bleef, evenals bij de rechter belending, bij de bouw van het Brinkmann-complex, alleen de voorgevel behouden. Gebouwd in 1894, Van de bouwplannen zijn alleen die projecten opgenomen een overzicht521 waarvan de architect bekend is en waardoor in het stads beeld gewijzigd werd. 135 SMEDESTRAAT 38

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 135