Vogels debuut onder de Neder landse les (uit Piet' s vlegel jarenp. 53, tekening van de auteur Jan Feith). de V Kun jij nog iets voordragen wat dragelijker is dan je voorgangers, Albert Vogel? Toen is dat magere mieserige slungeltje uit zijn achterste schoolbank opgestaan. En heeft zijn Abdel-Kader voorge dragen. Eerst de inleiding, met ingehouden, tergende stem: 'Getemd is de leeuw, die als schrik der woestijnen Vergeefs om zijn prooi heeft gebruld Dan met stijgend geluid, aanvankelijk onderworpen en wee moedig, maar steeds vuriger en hartstochtelijker, met schal lende, klaterende stem de vrijheidskreet van den gevangene: 'Hoort gij dat tergend lied? 't Geldt mij, den Emir van het Oosten Ademloos luisterde de roerige klas. Verbaasd luisterde de leeraar. 143 53 kromde zijn vingers van de kou, verwrong zijn mond tot een grijns van kommer, schalde het loeiend uit, als het schip „van ijs en nacht bevrijd" werd. Maax Abd-el-Kader was zijn lijfgedicht! Als er een nieuwe jongen in de klas kwam en ze wilden dien eens onder den indruk brengen, dan vroegen ze Kogel om wat voor te dragen. En Kogel zette zich in postuur: de wenkbrauwen gefronst, de blik loerend onderuit, met huiverend - gluiperig, neergedwongen fierheid; en dan hief hij het hoofd, alsof het neergedrukt was gehouden, en de oogen stonden groot, de neus vleugels zogen, de mond wijdde zich van een, en lang zaam zuchtte het geluid uit zijn keel, als een ingehouden gerochel, tot het vooruit 'knetterde met uitbarstende woordhapp"en. En zoo'n nieuwe jongen, die hem woor hlet eerst hoorde, trad terug, bang voor een aanval van den ander, die tegenover hem stond, blikte verdwaasd den kring van jongens rond, niet begrijpend wat er gebeurde, en keek dan half-angstig mee toe, met de zelfde eerbiedig ingehouden verbazing als de andere jongens, die ook ademloos naar den verzenzegger luisterden. f

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 143