Hans Phaff was 17 jaar oud en had grote belangstelling voor literatuur. Hij zat op de literair/economische afdeling van de hbs van het Nederlands Lyceum in Den Haag toen hij op een goede dag in het voorjaar van 1931 op school een affiche zag hangen voor een nationale wedstrijd in welsprekend heid. De winnaar zou worden uitgezonden naar een zelfde soort wedstrijd in Washington, die georganiseerd werd door de Associated Press. Gegadigden moesten zich telefonisch melden bij een zekere generaal Gramsbergen. Alhoewel zijn ouders dit laatste niet geheel en al in de haak achtten - papa Phaff was zelf officier, en die vond datje een generaal niet zomaar kon opbellen; zo iemand hoorde je schriftelijk te benaderen - trok Hans toch de stoute schoenen aan en meldde zich als kandidaat. 'Vijf minuten naar Ame rika', was het onderwerp van zijn speech, die vijf minuten duren moest. De wedstrijd had plaats in de Haagse Kunst kring, toen nog gevestigd in een kelder onder de Ridderzaal. Er waren ongeveer tien deelnemers en Hans Phaff eindigde als vierde. Henri van Hoof haalde de eerste prijs, maakte de bootreis naar Amerika en schreef er een boek over. Deze teleurstellende uitkomst verhinderde niet dat de ambi tieuze jongeheer Phaff zich het jaar daarop weer aanmeldde. De tweede wedstrijd in Welsprekendheid voor Jongelieden had plaats op dinsdag 29 maart 1932, in het vererende gezel schap van Prins Hendrik. Juryleden waren Albert Vogel, jhr. Jan Feith en de Groningse literator Herman Poort. De cor respondent van Het Vaderland was onder de indruk van het gebrek aan nervositeit onder de kandidaten, ondanks de prinselijke aanwezigheid.30) Hans Phaff schreef een toespraak getiteld; 'Geschiedenis als levensfactor'. Er is een foto bewaard gebleven die hem toont middenin zijn weergave, één hand bezielend geheven. Albert Vogel kijkt goedkeurend toe. De uitslag werd bekend gemaakt op woensdag 30 maart, in een van de zalen van het beroemde Haagse hotel De Witte Brug. Hans Phaff behaalde de eerste prijs; een verguld-zil veren medaille.3I) Ook ditmaal zou de winnaar naar Amerika worden uitge zonden, en om zich op deze gewichtige gebeurtenis voor te bereiden kreeg Hans Phaff van april tot november 1932 les sen in de welsprekendheid bij Albert Vogel thuis. De familie Phaff woonde toen in de Haagse Nassau Odijk- straat, een typische officierenbuurt, en van daaruit trapte Hans op zijn fietsje naar het grote huis op de hoek van de Haagse Frankenslag waar Vogel woonde. Huize Elisavetha, zoals de residentie van de voordrachts- 149

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 149