van officieel Algemeen Plan van Uitbreiding zou verkrijgen en Dumonts beleid daarmee meteen was vastgesteld.30 In afwachting van een grenswijziging beschikte de ge meente Haarlem slechts in beperkte mate over bouw grond. 321 Juist daarom viel het oog van het gemeentebestuur dan ook al snel op het stukje nog onbebouwde grond ten noorden van de stad, dat direct aansloot met de reeds be staande bebouwing van de Transvaalbuurt in de toenmalige gemeente Schoten. In 1927 zou het gehele grondgebied van de gemeente Scho ten door Haarlem worden geannexeerd, waarna het gebied voortaan als Haarlem-noord zou worden aangeduid en er weer volop bouwlokaties aanwezig waren.33) Uitvoering van de bouw- Patrimonium is een van de weinige woningbouwverenigin- plannen door Patrimonium gen van voor de Tweede Wereldoorlog die nog steeds onder dezelfde naam bestaat. Het woningbezit van de woning stichting, waarvan de Patrimoniumbuurt één van de eerste complexen vormt, is in de loop der jaren aanzienlijk ver meerderd door fusies met andere woningbouwverenigingen. De naam Patrimonium is een afgeleide van het Neder- landsch Werkliedenverbond Patrimonium, dat op 19 maart 1877 in Amsterdam werd opgericht door K. Kater, W.C. Beeremans en J. Witmond. Het verbond was de eerste werk nemersorganisatie op protestants-christelijke grondslag. Op 10 oktober 1882 werd in Haarlem een aparte Afdeling van het Werkliedenverbond Patrimonium opgericht. Eén van de doelstellingen van de Afdeling Haarlem was het verbeteren van de volkshuisvesting voor de arbeidende klasse. Lange tijd was deze wens een dode letter omdat financiële midde len ontbraken. Pas de Woningwet van 1901 bood uitkomst. Op basis van deze sedert 1902 vigerende wet konden wo ningbouwverenigingen namelijk bij de bouw van arbeiders woningen op een overheidssubsidie rekenen mits het bouw plan aan bepaalde voorwaarden voldeed. Op 19 juni 1918 werd door een aantal leden van de Afdeling Haarlem van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium een wo ningstichting opgericht. Oprichters en eerste leden van het bestuur en het dagelijks bestuur waren voorzitter J.D. Wijk huizen (boorder), penningmeester D J. Hovenier (beambte bij de hijsm), secretaris J.B. van der Wateren (typograaf), E. Overbeek (gemeentewerkman) en M. de Braai (scheeps bouwer). De eerste plannen van de nieuwe woningstichting voorza gen in de bouw van 74 arbeiderswoningen aan het Brou wersplein e.o. in Haarlem-west en 313 arbeiderswoningen 167

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 167