recht verliep. Op een aantal punten verliep het onregelmatig, hetgeen bijdroeg aan de beslotenheid van het complex. Het verspringend stratenplan was gericht op singel en bolwer ken. Alhoewel ook in het stratenplan een aantal plantsoenen overigens driehoekig van opzet werd opgenomen, kwam het meeste openbaar groen aan de singelzijde waarlangs een plantsoen en het Rozenhagenplein werden aangelegd. De rechte en brede Rozenhagenstraat ontsloot dit plein vanaf het Noorder Buiten Spaame. De bebouwing werd daarbij steeds voorzien van voor- en achtertuinen, de achtertuinen in de Talmastraat werden ook via een poort toegankelijk ge maakt. Naast het afwisselend open en besloten stratenpatroon, vormden de integratie van plantsoenen in het stratenplan en de plaatsing van een monumentale poort aan de Rozen hagenstraat de belangrijkste stedebouwkundige kenmerken die tot de planologische ideeën van de tuinstad waren te her leiden. De gevels van de huizen demonstreerden eveneens Engelse stijlkenmerken. De meest in het oog springende zijn de over twee verdiepingen omhoogrijzende erkers (bay-windows) en de met sierlijk beschot gevulde topgevels. Voorts werden aan verschillende woningen, onder andere in de Vrouwe- hekstraat, gebeeldhouwde gevelstenen aangebracht, met een afbeelding en tekst of met alleen stichtelijke teksten, zoals tegenover de lagere school. Zo valt op de zijgevel van de woning Rozenhagenplein 14 van een onbekende dichter te lezen: De Mensch uit d'enge aard schrijdt in d' onenigheid. Verdwaalt - ziet zich bedreigd in zijne weinigheid. Roept uit de aarde 't huis en zoekt in d'eindigheid. Weer de eerste veiligheid. In de Rozenhagenstraat bevonden zich vier gevelstenen, die de jaargetijden uitbeelden: de nrs. 16—18 winter; nr. 28 herfst; nr. 36 zomer; en de nrs. 46-48 lente. Gevelstenen met het randschrift 'Vrouwehek' en 'Kennemer of Nieuwpoort waren er in de Vredenrijkstraat 5-7 en Zocherstraat 79. Zij herinnerden aan twee poorten, het Friese- of Vrouwehek aan het eind van de Kloppersingel bij het Spaame en de Kenne- merpoort bij de tegenwoordige Kennemerbrug. De geheel complexmatige bebouwing werd aan de randen van de buurt hoger opgetrokken dan in de straten daarachter. De voor middenstand bedoelde bebouwing aan Klopper singel en delen van het Noorder Buiten Spaarne kregen twee bouwlagen met hoog opgaande kap, de arbeiderswoningen aan de binnenstraten steeds één bouwlaag met lagere kap. 175

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 175