ming van monumentale schepen. Indien deze geen duide lijke en gereserveerde plaats in Haarlems water hebben of kunnen krijgen is het begrijpelijk dat zij met het Spaarne- water uit Haarlem stromen, dan wel tegen de stroom ingaan, met overigens hetzelfde effect. Daarom heeft de monumen tencommissie geadviseerd om ligplaatsen aan te wijzen, al dan niet speciaal te maken, voor de categorie historische en te beschermen schepen. Dan kan ook de selectie voortgaan. Inhoudelijk bestond de vraag in hoeverre rekening gehou den zou moeten worden met een historische binding aan Haarlem. Op dat vlak zijn echter nauwelijks criteria te for muleren die niet voor discussie vatbaar zijn. De commissie adviseerde dit criterium dan ook buiten beschouwing te la ten. Naar aangenomen mag worden zal voor de schepen in 1995 de gewenste duidelijkheid kunnen ontstaan op grond van bestuurlijke uitspraken over een en ander. Dat de commissie naast deze zaken veel plannen beoor deelde in het kader van vergunningen o.g.v. de Monumen tenwet, enige gebieds- en objectbeschrijvingen liet opstellen en beoordeelde spreekt voor zich. De gevolgen daarvan zijn het meest concreet terug te vinden in de voorstellen voor plaatsing op de lijst van beschermde objecten. Open Monumentendagen Ook dit jaar was er weer volop aandacht voor de Haarlemse monumenten tijdens de Open Monumentendagen op 9 en 10 september. De start werd op 8 september gegeven door wet houder drs. P.H. Schouten. Hij opende, onder grote belang stelling, de tentoonstelling 'wonen in een Haarlems monu ment' in de refter van het stadhuis. Deze tentoonstelling toonde een groot aantal fraaie interieuropnamen van de hand van fotograaf Jos Fielmich. Niet alleen hier maar ook elders in de stad waren woonhuismonumenten van binnen te zien. Een speciale selectie woonhuizen was voor het eerst voor het grote publiek te bezichtigen. De hele operatie was zorg vuldig door leden van de werkgroep Haarlemse Open Mo numentendagen voorbereid. Bezoekers konden zich alleen van te voren opgeven en kregen pas op het laatste moment het adres te horen van de te bezichtigen panden. Per object was een extra begeleider aanwezig. Het was een experiment, maar de reacties van eigenaren en publiek waren zeer en thousiast. Speciaal voor de open monumentenzondag had Wim Vogel, kenner van de Haarlemse literatuur, een wan deling voorbereid langs monumentale plekken in de binnen stad, die verbonden zijn met bekende Haarlemse schrijvers. Dat werd een groot succes. Net als vorig jaar was de dia- 191

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 191