ment. Uitgezonderd de bijzondere en waardevolle onderde len werd het gebouw geheel kaalgeplukt. Bij monumenten zorg noemen ze dat 'strippen'. Van de zolderverdieping werd alle vloerhout verwijderd en konden de balklagen geïnspecteerd worden. Gelukkig waren daarbij geen tegen vallers, want de narigheid was goed zichtbaar. Achteraf konden toch nog twee oude balken grotendeels gehandhaafd blijven. Op de verdieping waren nog gedeelten van oude ca chotten uit de tijd dat de Hoofdwacht als een soort politiebu reau in gebruik was. Daar werd met zorg mee omgegaan; zij zouden blikvangers vormen van de nieuwe indeling. Op deze cachotwanden komen tal van inscripties voor die door indertijd door de schutterij gevangen gezette ondeugden zijn aangebracht. Er komen veel namen op voor en zelfs een paar tekeningen. Die houten wanden hebben veel te vertellen. De belangrijkste ingrepen werden verricht aan de hal van de bel-etage, waar de indeling totaal gewijzigd zou worden. In het verleden had hier al een aantal verbouwingen plaats ge vonden, waardoor de entree een hokkerig geheel was gewor den. Daarin werd nu verandering gebracht. De hal moest een representatieve binnenkomer voor de Vereniging worden. Daarbij werd de bereikbaarheid van de verdieping en de zol der opnieuw aangepakt. De bestaande trappen werden ver wijderd en door een geheel nieuw trappenhuis vervangen. Eén cachot, de vroegere Provoostkamer op de verdieping, werd daar geheel in opgenomen. De zolderverdieping werd weer bruikbaar gemaakt. Na oplevering zal de Historische Werkgroep Haerlem hier haar domicilie hebben. De be stuurskamer van de Vereniging Haerlem bleef grotendeels zoals die was. Enkele pantries werden onopvallend inge bracht, het sanitair geheel vernieuwd en een cv-installatie, die voorheen niet aanwezig was, ingebracht. Hoofdaanne mer was Koninklijke Woudenberg uit Ameide, die dank zij veel zweet, bloed en tranen van Martin Busker het werk, al thans het exterieur, bijna op tijd wist op te leveren. De stei gers, en daar ging het uiteindelijk om, verdwenen geheel volgens planning eind december 1994 van de Grote Markt. Wat zien we nu van alle werkzaamheden die tot nu toe zijn verricht? Het exterieur is weer in alle glorie te bewonderen, hoewel het schilderwerk pas in het voorjaar zal worden afgewerkt. De krant was er al vroeg bij en maakte opmerkin gen over de afwerking van de gevels aan de Smedestraat- kant. De meningen daarover bleken verdeeld. Het uitgangs punt bij de restauratie was echter een sobere aanpak met het behoud van zoveel mogelijk oorspronkelijk metselwerk en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 194