Grote Markt 17, de Hoofd wacht, siersmid Ab Vermeulen plaatst de sierlijke windwijzer met het logo van de Vereni ging Haerlem boven de schoorsteen. voegwerk. Het is immers één van de oudste Haarlemse mo numenten. In de zijgevel zijn veel bouwsporen af te lezen die terug voeren tot in de dertiende eeuw. Daar ga je natuur lijk heel zuinig mee om. Waar het metselwerk vervangen diende te worden, werden bakstenen en kloostermoppen overeenkomstig het bestaande werk verwerkt. Deze waren of van de binnenmuren afkomstig of van een opslag van monumentenbouwmaterialen elders buiten Haarlem. Een dergelijke opslag was voorheen ook in Haarlem aanwezig, maar is al geruime tijd geleden opgedoekt. In het exterieur werden slechts een paar onderdelen gewijzigd. De voorste schoorsteen werd al jaren niet meer gebruikt en kon worden afgebroken. De loden piron, die geheel werd gerestaureerd, kwam daardoor beter tot z'n recht en daarmee het gehele sil houet van de Hoofdwacht zelf. Het Haarlemse Loodgieters- bedrijf Firma A. de Graaff was voor dit karwei verantwoor delijk. De achterste schoorsteen werd voorzien van een dekplaat. Daarop werd een sierlijke windwijzer geplaatst met het logo van de Vereniging Haerlem. Dit siersmeed- werk werd uitgevoerd door de Haarlemse siersmid Ab Vermeulen. De classicistische, monumentale voorgevel uit 1642 werd geheel opnieuw gevoegd en de raamluiken vernieuwd. Op de verdieping werden, achter de luiken, weer ramen met een kleine roedeverdeling aangebracht, zoals oorspronkelijk ook het geval was. Voor het glas werd zoveel mogelijk op nieuw gebruik gemaakt van de oude ruitjes, die werden ver sneden. Voor de andere ramen werd glas verwerkt met een quasi achttiende-eeuws aanzien. Dat werd betrokken van de fa. Bogtman in Haarlem. Dit glas wordt nog geheel hand- 195

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 195