kopjes. De strook tussen de vensters van de begane grond en de verdieping heeft nog de originele gevelsteen en de flan kerende leeuwemaskers. Het restauratieplan bestond voornamelijk uit cascoherstel. De dakbedekking van de zadeldaken is grotendeels weer aangeheeld met rode dakpannen en nokvorsten volgens oud- Hollands model. Tevens werden daarbij de benodigde lood- en zinkwerken uitgevoerd. Het metselwerk van de voorge vels is opnieuw van een snijvoeg voorzien en alle hout- en natuursteenwerken werden daarna in de historische kleuren geschilderd. De achtergevels zijn opnieuw gepleisterd. inde Toelast 1609, staat er op de fraai vormgegeven gevel steen te lezen. Uit die tijd dateert ook het huis. Opdracht tot de bouw ervan werd gegeven door Jan Egberts, die van be roep glaesemaecker was. Het linker deel van het huis be hoorde in die tijd aan Hans Salomonsz. toe, die het beroep van wijntapper uitoefende. Waarschijnlijk heeft hij dat deel verkocht aan Jan Egberts en vanaf die tijd gaan beide panden samen als één eigendom. Lang heeft Jan Egberts niet van zijn nieuwe bezit genoten, want in 1611 wisselde het alweer van eigenaar. De nieuwe eigenaar, Egbert van Bosvelt, ver kocht het bezit in 1625 aan Cornelis van Schoorl, notaris van beroep en als procureur aan de stadts vierschaer verbonden. Er is dan sprake van een groot schoon, weldoortimmert huijs metten erve daer den vergulden Toelast vuijthangt. De we duwe van Cornelis, Elisabeth van Groeneweg, deed het in 1645 weer van de hand. Nieuwe eigenaar werd Anthonis Dircksz. Mes, die vanuit zijn professie weer met de wijnhan del van doen had. Hij was namelijk wijnkoper. Hij was ge trouwd en had waarschijnlijk vier kinderen. Eén daarvan, Johannes, die hetzelfde beroep als dat van zijn vader uitoe fende, verkocht na het overlijden van zijn ouders in 1673 zijn erfdeel aan zijn zusje Grietie. Het huis stond toen nog steeds bekend als 'De Vergulde Toelast'. De twee andere kinderen. Elizabeth en Agatha, werden blijkbaar in de loop van de tijd eigenaar. Uiteindelijk verkocht Elisabeth na het overlijden van Agatha het huis in 1693 aan Jan Barentsz. Buijser. Die verkocht het in 1714 aan Jasper van Vliet, die het een maand later met licht verlies doorverkocht aan Ste ven Stegman. Het huis heeft vanaf het begin een uitgang naar de Zuider Schoolsteeg. Steven liet achter het huis een 'earner' aanbouwen, die apart bewoond en verhuurd werd. In 1722 wisselde het bezit weer van eigenaar. Jan van Luijck werd de trotse bezitter. Vier jaar later vond alweer de vol gende overdracht plaats, aan Jan Hennings. De verkooprijs was in die paar jaar enorm gestegen van 1360,- naar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 210