c.o.a. Een woonplaats op een hoogte* SCHIMMELPENNINCK VAN DER OIJE Naderen wij enige plaats ter wereld over land of over water, dan zal de nederzetting, het dorp, de stad zich eerst als een aftekening tegen de horizon voordoen. Pas wanneer wij zijn binnengegaan of een toren beklommen hebben, zien wij iets van de aanleg in het platte vlak, de plattegrond. In deze bij drage zal het prospect van Haarlem centraal staan. Hieron der versta ik het stadsgezicht, dat (nauwkeurig) perspecti visch is getekend. Ter vermijding van enig misverstand, het gaat mij niet om gezichten in de stad, welke meestal met stadsgezichten worden aangeduid. Het gehele profiel van de stad of een belangrijk deel ervan moet zijn weergegeven. De eerste bouwers van de nederzetting, welke is uitgegroeid tot de huidige stad Haarlem, zullen dit niet hebben gedaan om anderen een mooi prospect te bieden. De keuze van een iets hoger gelegen duinrug is natuurlijk geen toeval en een bouwwerk op een hoogte geeft nu eenmaal een aftekening tegen de horizon, zeker wanneer deze als in Holland laag is. Een voortdurend menselijk ingrijpen doet het prospect uit dijen, zowel in de breedte als in de hoogte. De geschiedenis van de techniek is goed te volgen in het prospect gedurende de eeuwen. Kan men door de toepassing van funderings technieken een groter bouwwerk aan, dan zal het ook hoger kunnen worden. De toepassing van nieuwe materialen kan eveneens de oorzaak zijn van het hoger optrekken van een bouwwerk. Tot de hoge bouwwerken kunnen worden gere kend de kerken en kapellen, de stadhuizen, de traptorens van woonhuizen, poorten en muurtorens en (stads-)molens. Daar komen in de negentiende eeuw fabrieken met hun schoorstenen bij, watertorens en vooral in de twintigste eeuw de hoogbouw voor woningen en voor kantoren. Het is mijn stellige overtuiging, dat zelden een stad wordt bestudeerd om haar prospect, om de waarde van haar sil houet. Wij zijn eraan gewend, dat plattegronden de dienst uitmaken. Heel weinig zal gedetailleerd bij de omschrijving van een beschermd stadsgezicht worden ingegaan op de kenmerkende bouwwerken in het verticale vlak. Dat deze 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 23