de eigen kerk. Ook de gemeenschap van Haarlem heeft meer dan twintig jaar mogen profiteren van zijn aandacht. Zijn aangeboren zoeken naar nieuwe wegen heeft zich daarbij vooral gericht op het slechten van scheidingsmuren. In september 1944 komt pater Hutjens naar Haarlem als le raar geschiedenis aan het Triniteitslyceum. In 1952 wordt hij conrector van de dependance van dit lyceum in de Schoterstraat, in 1953 rector van de verzelfstandiging van die dependance: het Mendelcollege. In januari 1967 moet hij om gezondheidsredenen dit rectoraat neerleggen. Na meer dan twintig jaar het onderwijs in Haarlem gediend te heb ben, heeft hij nog eens meer dan twintig jaar pastoraal werk kunnen doen. Als pastor in Amsterdam, als zieken- en bejaardenpastor in Heemskerk. Vlak voor de winter 1945/1946 wordt pater Hutjens bekend door het organiseren van een grote inzamelingsactie van rui ten om de huizen van de door oorlogsgeweld zwaar getrof fen steden Nijmegen en Venray weer glasdicht te maken. Deze 'glasactie' heeft niet alleen een overweldigend succes, maar brengt pater Hutjens ook in contact met de andere mid delbare scholen van Haarlem 'over de zuilen heen'. Deze contacten zullen ook in ander opzicht vruchtbaar blijken. Wellicht geïnspireerd door de culturele ontmoetingen die de Augustijnse scholen in Nederland onderling organiseren, legt pater Hutjens rond 1950 mede de grondslag van de Haarlemse Interscholaire, die ononderbroken tot in de jaren zeventig stand houdt, en - tot genoegen van velen - in de jaren negentig weer in ere wordt hersteld. Pater Hutjens krijgt steeds meer contact met de andere zui len binnen het Haarlems onderwijs. Om de onderlinge ver houdingen van die zuilen en de gemeenschappelijke onder wijsproblemen te bespreken, ontstaat er een driemanschap, bestaande uit dr. A. la Fleur, rector van het christelijk ly ceum Marnix van Sint Aldegonde - in de christelijke onder wijspolitiek een landelijk bekende -, de heer D.J.A. Geluk, wethouder van onderwijs in de gemeente Haarlem, en pater drs. V.J. Hutjens, naast rector van het Mendelcollege ook adviseur van de Katholieke Schoolraad Haarlem. In de con tacten vertegenwoordigen zij hun achterbannen. Het driemanschap kenmerkt zich door onderlinge waarde ring, hoogachting en tenslotte vriendschap. Tijdens de con tacten pleit pater Hutjens voor meer regelmatige bijeenkom sten van de rectoren van de Haarlemse v.H.M.o.-scholen. Daardoor ontstaat het Haarlemse 'rectorenconvent', de voorloper van de latere Kennemer Kring van Schoolleiders voor het gehele voortgezet onderwijs. 252

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 252