Enkele meubelmakers die ook stoven leverden zijn: de kastenmaker Johan G. Fremming, die in 1789 een mahonie theestoof, met een beste koper bak aan Teylers Stichting le verde, 29) en de stoelenmaker Jan Nieukerck, die in 1707 voor het zeer hoge bedrag van 151 (ongetwijfeld meer dere) stoven leverde aan de regenten en regentessen van het Proveniershuis.30> De meubelhandel Elke meubelmaker had het recht om zijn produkten zelf te verkopen. In Den Haag en Amsterdam konden de meubel makers hun spullen te koop aanbieden in respectievelijk de Mariakerk30 en het kistenmakerspand.32) In Haarlem zullen de meubelmakers veelal in hun eigen huis of werkplaats hebben verkocht. Waarschijnlijk waren er ook meubelma kers die zich niet direct richtten op de consument, maar voornamelijk meubelen maakten voor de uitdragers, kra mers en andere handelaren. Uit de advertenties is duidelijk dat de werkplaats en de winkel zich niet altijd in hetzelfde pand bevonden. Zo had Hendrik Swart (zijn weduwe over leed in 1760) zijn werkplaats aan de Eerste Nieuwe Gracht, en zijn winkel in de Grote Houtstraat. Zeer interessant is de advertentie van Louis le Houx uit 1785, waarin hij meldt dat hij de nieuwste meubelen heeft ontvangen (hij betrok zijn meubelen dus van elders en maakte deze niet zelf) en waarin ook wordt gezegd dat hij modellen kan tonen voor grote ameublementen. 331 Kennelijk betreft het hier goederen die normaal gesproken niet in zijn zaak passen. Zou het hier modellen op papier betreffen (bijvoorbeeld boeken met voorbeelden) of wordt gedoeld op schaalmodellen? De laat ste suggestie wordt versterkt door het feit dat er zich in het Frans Halsmuseum een schaalmodel bevindt van de houten kast van een staand horloge, daterend uit circa 1775 en 39 cm hoog. 341 Le Houx noemt zich Fransche behanger. Hoogstwaarschijnlijk was hij het Hollandse equivalent van de Engelse upholsterer en de Franse marchant tapissier, die zelf geen meubelen vervaardigden, maar wel appartementen inrichtten naar de nieuwste mode. Een verwant bedrijf lijkt de Nieuwe Kamerbehangsel- fabricq te zijn geweest, dat in 1781 de volgende goederen aanbood: alle soorten van Hts d'anges, paveljoens, ledi kantenglas gordijnen, stoelcouverten, geschilderde en ge- druckte kamerbehangsels tapijten, vloer-kleeden, carpit- ten, ganglooperstafelkleeden enz.35) Op basis van de leveranties zou misschien ook P.J. Honoré tot deze groep kunnen worden gerekend. Hij leverde aan Teylers Stichting onder meer stoelen en tafels en zou ook 107

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 107