Ten geleide In het vorige Jaarboek hebben wij aandacht besteed aan Haarlem 750, maar ook in dit Jaarboek willen we nog even bij de festiviteiten stilstaan. Uiteraard vindt u in de kroniek, de jaarverslagen en de bibliografie de neerslag van dit jubileumjaar. Maar we wilden het hierbij niet laten. Het ver heugt ons daarom bijzonder dat prof. Taverne en prof. Kossmann, die het feestjaar openden respectievelijk sloten met feestredevoeringen in de Grote of St.-Bavokerk, toe stemming verleenden hun teksten in dit Jaarboek op te nemen. Het was in 1995 ook vijftig jaar geleden dat Nederland be vrijd werd. Voor sommigen, waaronder een aantal joodse Haarlemmers, kwam deze bevrijding te laat. Oud-gemeente archivaris drs. J.J. Temminck gaat in dit Jaarboek uitvoerig op het lot van de Haarlemse joden in. Verder artikelen over de interactie burger-overheid in de zeventiende eeuw, de nog weinig bestudeerde meubelmakers en meubelhandel in de achttiende eeuw, een Heemsteedse kwakzalver, een Am sterdamse architect die in Haarlem bouwde, de romance tus sen Frederik van Eeden en de Aerdenhoutse Betsy van Hoogstraten en tenslotte de oplossing van het raadsel rond een schilderij van een begijn door de Haarlemse schilder Pieter de Grebber. Over de serie 'Honderd jaar geleden ge bouwd' van Bart Uittenhout hopelijk in het volgend Jaar boek meer. Bijdragen voor het volgende Jaarboek ziet de redactie met belangstelling tegemoet. Zij dienen uiterlijk 15 oktober 1996 in bezit te zijn van de redactiesecretaris, bij voorkeur op diskette in WP51 of word for windows: p/a Gemeente archief, Jansstraat 40, 2011 rx Haarlem, tel. 023-5113311. De redactie W. Helversteijn F.W.J. Koorn, redactiesecretaris H. Spijkerman A.G. van der Steur K.C. Schuyt B.C. Sliggers C. van Steijnen L.J.H. Vroom 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 7