De Maatschappij en de Kerkhofstraat Na de eerste jaren van kleine projecten, ontstond bij de Maatschappij tot Verbetering der Huisvesting van Minvermogenden een meer ambitieus plan. In 1908 had de Maatschappij twintig woningen in de Kerkhofstraat, een smal straatje tussen de Burgwal en de Koolstraat, aangekocht en ge sloopt. 'Alle opgeruimde krotten waren van de allerellendigste soort en de meeste vol ongedierte', schreef bovengenoemde 'Dick'. Men zag echter meer mogelijkheden. In het jaarverslag 1908-1909 schreef men: 'Op het terrein in de Kerkhofstraat werden negen nieuwe wonin gen gebouwd en met 1 September [1908] in gebruik genomen. De inrichting dezer woningen valt zeer in den smaak der bewoners. De balcons worden gewaardeerd evenals de vele kasten, de tuinen en de schuurtjes, de privaten buitenshuis, de ruime beschoten zolders; doch de straat, waarin deze woningen gelegen zijn, staat, en niet ten on rechte zeer slecht bekend, waarvan de huurders onzer woningen de onaangename gevolgen ondervinden. In verband met plannen tot ontruiming van woningen in die straat, heeft het bestuur aan burge meester en wethouders een plan van eventueele bebouwing voorge legd, waarbij een gedeelte dier straat in rechte lijn zou worden doorge trokken tot de Heerenvest. Een dusdanige doortrekking zou in alle opzichten een zeer groote verbetering in die geheele buurt brengen en afdoend politietoezicht mogelijk maken.'28) Op 3 december 1908 schreef het bestuur een rekest aan het college van b&w om 6000 gulden bij te dragen aan de uitvoering van een plan om percelen aan de Kerkhofstraat en de Lange Herenvest te kopen, de Kerkhofstraat te verbreden, en een nieuwe straat te leggen tussen Kerkhofstraat en Lange Herenvest. Tevens werd de gemeente verzocht bestrating en riolering te bekostigen. In een volgende brief, van 7 augustus 1909, werd dat omgezet in een verzoek aan de gemeente om acht percelen aan te kopen en vervolgens aan de Maatschappij te schenken. Dit voorstel werd op 25 januari 1910 aan de gemeenteraad voorgelegd. Of het feit dat enkele stadsbestuurders tevens betrokken waren bij de Maatschappij de doorslag zal hebben gegeven, is niet na te gaan, maar hoe het ook zij, de raad besloot 16 februari 1910 de percelen d 7841-7842, 6509- 6510 en 6512-6514 aan de Kerkhofstraat voor 5000 gulden te kopen van B. van Opzeeland, en voor 1900 gulden het perceel d 4254, eigendom van J.J. Homan. De grond zou aan de Maatschappij worden geschonken op voor waarde dat er een nieuwe straat op werd aangelegd en dat er binnen twee 101— P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 101