bouwde huizen in de Kerkhofstraat voor den tegenwoordigen tijd dan zoo zedelijk ingericht? Voor één gezin twee slaapplaatsen in één kamer, vindt de heer J. v. R. dat soms een modelwoning?' 34> Dat is duidelijk de reactie van iemand die zich persoonlijk aangevallen voelt, en waarschijnlijk niet onterecht. De mening van Janssen van Raay was echter in die tijd een algemene. Wie de rapporten van de gemeentelijke gezondheidscommissie uit die tijd leest, of hoort dat in een bepaald geval achter de betengeling van een kamer de wandluizen met blikken konden 106— worden weggeschept, 35> kan zich dat ook wel voorstellen. De situatie van een eeuw geleden is nu eenmaal moeilijk te vergelijken met de huidige tijd. Het is in ieder geval zeker, dat de Maatschappij tot Verbetering der Huis vesting van Minvermogenden in Haarlem verdienstelijk werk heeft ver richt, werk waaraan het gemeentebestuur zich toentertijd niet veel gelegen liet liggen. Het slot Met de Maatschappij ging het in later jaren minder voorspoedig. Janssen van Raay was toen al uit het bestuur gestapt. 36> Op 5 maart 1919 zou in een bijzondere ledenvergadering van de Maatschappij tot opheffing worden besloten. Er kwamen echter te weinig leden opdraven, zodat een tweede vergadering moest worden belegd. Op 24 maart werd daadwerkelijk het opheffingsbesluit genomen. De bezittingen van de Maatschappij werden verkocht, de aandeelhouders kregen elk een bedrag uitbetaald van 82% van de waarde van hun aandelen. Op 5 november 1919 werd de Maatschappij tot Verbetering der Huisvesting van Minvermogenden te Haarlem opgehe ven. Hendrik Leonard Janssen van Raay heeft dat - gelukkig - niet meer meegemaakt. Hij overleed te Haarlem op 5 mei 1918, teruggetrokken uit de drukke openbare levens van Nederlands-Indië en de stad Haarlem. De Oprechte Haarlemsche Courant wijdde slechts enkele regels aan de teraar debestelling. Het tijdschrift 'De Prins' plaatste een fotootje met het bij schrift: 'Te Haarlem is op 90-jarigen ouderdom overleden de heer H.L. Janssen van Raaij, oud-directeur der Burgerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië, waar hij o.a. de eerste telegraafverbinding tot stand bracht, ridder der orde van den Ned. Leeuw, en officier der orde van den Witten Olifant van Siam. Zijn nagedachtenis zal zeker in eere blijven.'37) Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 106