De werf Conrad te Haarlem, een 'model-inrichting'? Industrieel Erfgoed In 1996, het jaar van het Industrieel Erfgoed, is de belangstelling van bedrijfsgeschiedenissen toegenomen. De arbeidsomstandigheden en -voor waarden van de mensen die hun brood in de bedrijven verdienden is onder deel van die geschiedenis. In het jaar van het Industrieel Erfgoed was ook aandacht voor die geschiedenis. Want tot dat erfgoed rekenen we ook de vakbonden en arbeidersorganisaties, die hun oorsprong vinden in de indus trialisatie en de manier waarop in de bedrijven met de mensen werd omge sprongen. De Haarlemse werf Conrad was een industriële onderneming die naast een belangwekkende bedrijfseconomische geschiedenis ook een in het oog springende sociale geschiedenis heeft gekend. Gestimuleerd door de aan dacht voor industrieel erfgoed heb ik de vroege geschiedenis van dit Haarlemse bedrijf nader onderzocht. l> In deze geschiedenis spelen Pieter Goedkoop, de directeur van de werf, en Gradus Elferink, de latere voorzit ter van de Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond (anmb), een hoofdrol. Plaats van handeling, de oude werf Conrad, is niet meer te be zichtigen. De restanten van de werf aan het Spaarne, liggend naast een grote supermarkt, zijn in 1996 grotendeels afgebroken. Gradus Elferink Gradus Elferink was een 'nuchter' man. Toen hij op 10 augustus 1898 op de werf Conrad kwam werken, weigerde hij resoluut het glas jenever dat hem als welkom werd aangeboden. Elferink dronk niet. Zijn houding schoot enkele van zijn nieuwe collega's in het verkeerde keelgat toen hij een paar weken later weigerde aan de kroningsfeesten in Haarlem deel te nemen. Hij bleef op zijn werkplaats, de in 1898 in gebruik genomen draaierij, 2> doorwerken. Elferink had die eerste maand bij de werf z'n visitekaartje af gegeven. Hij was, zoals hij het zelf noemde, een man van 'den nieuwen tijd'.3) DRS. L.H. BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 110