Gradus Elferink. (foto uit: L. Brug e.a. Organisatie in het ijzeren tijdperk. De anmb gegevens van J.G. Sikkema toege licht en aangevuldAmsterdam 1995) De bankwerker Elferink, geboren op 12 juni 1873 in Lonneker, vlakbij Hengelo, was na zijn aanstelling bij de werf verhuisd van Amsterdam naar Haarlem. Hij vond eerst een tijdelijk onderkomen aan 't Krom, waarna hij zich met zijn vrouw, de 21-jarige Grada Berendina Elbert, afkomstig uit Hengelo, in 1899 vestigde in de Saenredamstraat. Eerst op nummer 7-bene- den, later op nummer 4-boven (rood). In de Saenredamstraat kreeg het echtpaar twee kinderen. Het eerste kind, een jongen, werd vernoemd naar de bekende socialist Jan Hendrik Gerhard. Pieter Goedkoop De werf Conrad lag aan de Spaarndamseweg. Elferink moest een minuut of tien lopen om er te komen. De werf ontleende zijn naam aan de familie Conrad, een negentiende-eeuwse familie van waterbouwkundigen. Het be drijf was in 1883 opgericht door Thomas Figee (1841-1897), zoon van Hendrik Figee, grondlegger van de nv Haarlemsche Machinefabriek. Aanvankelijk was het bedrijf een montagewerkplaats van voornamelijk baggerschepen. Dat veranderde met de komst van P. Goedkoop Dzn als directeur in 1889. Pieter Goedkoop was door D.W. Stork aangetrokken om de in financiële moeilijkheden geraakte werf van de ondergang te redden. Stork was door de levering van motoren de belangrijkste schuldeiser van de werf. 4) Stork kende Pieter Goedkoop (1848-1912) uit Amsterdam. Pieter had zich daar in 1871 als civiel ingenieur gevestigd. De Gebroeders Goed koop kochten sinds 1877 de machines voor hun sleep- en bootdiensten bij Stork. Na de overstap van Goedkoop naar de werf Conrad ging het bedrijf zich toeleggen op de bouw van zandzuigers en baggerwerktuigen, in het bijzon der werktuigen gericht op het baggeren van goudzand. Het bedrijf werd in 1889 omgezet in een naamloze vennootschap, met Stork als belangrijkste aandeelhouder. —111- DRS. L.H. BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 111