sen. De gemeente besloot daarop het Spaarne uit te diepen en 70.000,- beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de sluis bij Spaarndam. Doordat ook het rijk en particuliere investeerders een flinke duit in het zakje deden kon met de bouw van een nieuwe schutsluis worden begon nen. In 1898 kon de sluis in gebruik worden genomen. 5) Daarmee was de werf Conrad voor de gemeente Haarlem gered. Het bedrijf bood toen aan 353 mensen werk. Een van hen was de bankwerker Gradus Elferink. George Koper Elferink trok na zijn in dienst treden de aandacht van de heer Koper, bijge naamd 'de groote Georg van de Conrad', chef van het stukwerkbureau en voorzitter van 'Willen is Kunnen' (wik), een soort personeelsvereniging. Door dit voorzitterschap en zijn invloed bij het bepalen van het tariefgeld had hij veel macht. Met Elferink kon hij aanvankelijk goed opschieten, ondanks de weigering van Elferink om lid te worden van wik. Koper had zelf enige tijd deel uitgemaakt van de socialistische beweging en Recht voor Allen gelezen. Maar die tijd lag inmiddels ver achter hem. Koper maakte bij zijn dagelijkse ronde door de fabriek altijd wel een praatje met Elferink. Elferink schreef later: 'onze gesprekken hielden aan, ze duurden langer en werden heviger'. Op de werf heerste een liberaal kli maat. 'Oome' Piet Goedkoop ging daar prat op. Het bedrijf kende een Kern, een soort ondernemingsraad, en de vakbeweging werd op het bedrijf toege laten. De organisatiegraad was voor die tijd hoog. Het bedrijf kende een eigen scheepmakersvereniging, die aangesloten was bij de anmb. De scheepmakersvereniging bij Conrad telde rond de eeuwwisseling ruim 60 leden. Voorzitter was M. de Braai, werkman bij Conrad, lid van de gemeen teraad van Haarlem en bekend christelijk voorman. De verzuiling had toen in de vakbeweging nog niet zo sterk doorgewerkt. Elferink had zich al bij de anmb aangesloten voordat hij bij Conrad kwam werken. Als vakbondsman werd hij gekozen in de 26 man sterke Kern van het bedrijf. De Kern 'De Kern is eene vereeniging uit het personeel der fabriek, door de Directie opgericht met het doel om, zoo vaak als het haar wenschelijk voorkomt, in overleg te treden met en voorlichting te ontvangen van de tegenwoordigheid van het personeel, over vraagstukken die de stoffelijke en zedelijke belangen van het personeel en den bloei der fabriek raken'. -113- DRS. L.H. BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 113