De onrust op de werf kan in belangrijke mate worden toegeschreven aan de economische tegenslag die het bedrijf ondervond in de jaren 1900-1902. De werf leverde baggerwerktuigen over de hele wereld. Het bedrijf leverde aan landen waar goud werd gedolven. Tevens produceerde het bedrijf sinds kort baggermachines voor het delven van tin. Daarnaast verkocht het be drijf baggermolens, zandzuigers, hoppers en elevatoren aan al die plaatsen waar havens en kanalen werden gegraven of op diepgang gehouden moes ten worden. Al deze activiteiten zijn gevoelig voor de internationale con junctuur. -X16- In 1902 leidde de economische crisis tot het ontslag van 60 man perso neel op 6 december en invoering van arbeidstijdverkorting (op kosten van het personeel) van io'A uur naar 7V2 uur. 9> Het personeel van de werf Conrad moet dit al ver van te voren hebben zien aankomen. De ANMB-afdeling vormde een uitlaatklep voor de heersende onrust, die gevoed werd door de onzekerheid over het behoud van werk. De anmb in Haarlem De Metaalbewerkersbond in Haarlem bestond in die tijd uit twee afdelin gen. De vakorganisatie was opgebouwd uit zelfstandige, meestal plaatse lijke afdelingen. 10> Eén van de Haarlemse afdelingen was de scheepmakers vereniging bij Conrad. Op 25 en 26 december 1901 hield de bond zijn jaarlijks congres te Haarlem. n> Een jaar daarvoor had het congres besloten de zetel van het dagelijks bestuur naar de Spaarnestad te verplaatsen. Om geld en reistijd uit te sparen had men voor de praktische oplossing gekozen het bestuur samen te stellen uit leden van dezelfde stad. Haarlem werd in 1900 aange wezen als centrum van de Metaalbewerkersbond. Daarmee werd het be lang van de stad streept voor deze vakorganisatie. Met bedrijven als Figee, Beijnes, de werkplaats van de H.IJ.S.M. en de werf Conrad had Haarlem belangrijke metaalbedrijven binnen zijn grenzen. Elferink had door zijn activiteiten bij de werf Conrad de aandacht getrokken binnen de anmb. Toen men binnen de Haarlemse gelederen op zoek ging naar een geschikte voorzitter viel al snel zijn naam. Zo kon het gebeuren dat in 1901 het con gres van de bond werd voorgezeten door een arbeider van de werf Conrad. De functie van voorzitter moest Elferink combineren met zijn werk op de draaierij. We weten niet precies hoe Goedkoop op de vakbondscarrière van één van zijn personeelsleden heeft gereageerd. Aanvankelijk zal hij er met enige trots kennis van hebben genomen. Maar snel overheerste de irritatie. Elferink verwoordde namelijk de onrust onder het personeel. Dat deed hij Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 116